Akiknek semmi sem szent
A közelgő ünnepek szellemisége sem gátolja meg azokat az elkövetőket, akik az online világban keresik áldozataikat.
A közelgő ünnepek szellemisége sem gátolja meg azokat az elkövetőket, akik az online világban keresik áldozataikat.
Az egyik legnépszerűbb internetes piactéren adott fel hirdetést egy szolnoki lakos. Az e-mail-címét elkérve érdeklődtek nála a kabát megvásárlásáról, amihez egy futárszolgálatot is bevontak. A későbbi sértett elérhetőségére érkező elektronikus levél adathalász linket tartalmazott, amely megtévesztően hasonlított az egyik futárszolgálat webes felületére.
A weboldalon tájékoztatást kapott arról, hogyan lehet a terméket feladni, valamint átvenni az érte járó pénzt. A sértett az oldalon megjelenő utasításokat követve megadta adatait, köztük a bankkártyája számát, lejárati idejét és CVC-kódját. Kisvártatva sms-ben értesült arról, hogy bankszámlájáról jelentős pénzmozgás történt egy ismeretlen számlára.
A Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési szakemberei az országos Mátrix Projekt keretében kívánják felhívni a figyelmet a kibervédelem fontosságára.
A világhálón elkövetett csalások tárháza szinte végtelen, éppen ezért azok felsorolása és tipizálása helyett sokkal fontosabb az elkövetés lényegi körülményeinek kiemelése, mint ahogy erre korábbi közleményeink (pl. ITT) alkalmával is törekedtünk.
Mit tegyen, hogy ne váljon online csalás áldozatává?
- Soha ne adjon meg bankkártyaadatokat, felhasználóifiók-azonosítókat, jelszavakat e-mailben, sms-ben vagy telefonon érkező kérésre!
- Legyen tisztában azzal, hogy eladóként Ön pénzt csak fogad, nem küld!
- Online piactereken vagy más, interneten keresztüli értékesítésnél az a legbiztonságosabb, ha a fizetést a számlájára kéri a neve és a bankszámlaszáma (vagy másodlagos azonosítója) megadásával.
- Legyen éber! Ahhoz, hogy bankszámlájára pénzt utaljanak, Önnek nincs szüksége semmilyen programra, és a netbanki profiljába sem kell bejelentkeznie!
- Soha ne töltsön le ismeretlen programot vagy applikációt számítógépére, mobiltelefonjára, főleg ne egy linkre kattintva!
Ha úgy látja, minden óvintézkedése ellenére becsapták, megkárosították, tegyen feljelentést bármely rendőri szervnél vagy telefonon, a 112-es segélyhívó számon!
Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.