Bárkinek megadná az adatait?
A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei bűnmegelőzési munkatársak a biztonságos internet napja (Safer Internet Day) alkalmából a személyes és banki adatok megadásának veszélyeire hívják fel a figyelmet.
Az online térben elkövetett csalások módszerei igen változatosak. Ami azonban mindegyikben közös, hogy megpróbálják megszerezni az áldozat adatait – legyen az személyes vagy épp banki –, hogy aztán azokat felhasználva megkárosítsák a sértettet. Ehhez találnak ki újabb és újabb történeteket, legendákat. Hol alkalmazás letöltését kérik, hol a bank nevében telefonálnak egy gyanús utalás ürügyén, hol egy e-mailt küldenek applikáció frissítése okán, hol vásárlóként jelentkeznek az online piactéren és küldenek egy linket az üzlet létrejötte érdekében, hol romantikus szálakat fűznek a történetbe. Sajnos lehetne még sorolni az elkövetői magatartásokat, de amire mindenképp figyelni kell: legyen gyanús, ha sürgetnek bennünket!
Mire figyeljünk, hogy elkerüljük az áldozattá válást?
– Ismeretlenektől származó e-mailben vagy sms-ben küldött linkekre ne kattintsunk!
– Biztonságos weboldalról vásároljunk!
– Ha eladni kívánunk valamit, jegyezzük meg, hogy a vevőnek csak a bankszámlaszámunkra van szüksége!
– A pénzintézet nem kéri programok letöltését a számítógépünkre vagy a telefonunkra, és nem kéri el a bankkártyánk adatait vagy épp a biztonsági kódokat!
– Ne adjuk meg adatainkat ismeretleneknek!
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online csalások felderítésére. Ha úgy látja, minden óvintézkedése ellenére becsapták, megkárosították, tegyen feljelentést bármely rendőri szervnél vagy telefonon, a 112-es segélyhívó számon!
Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.