Befektetés, ami nem kamatozik
A Mátrix Projekt keretében a Sárvári Rendőrök fogtak el egy nőt, aki több mint 13 millió forintot csalt ki áldozatától.
Egy férfi tett feljelentést a Sárvári Rendőrkapitányságon, mely szerint devizabefektetés céljából regisztrált egy online felületen. Amikor már gyanússá vált, hogy a befektetett pénze nem kamatozik, a számlájáról több mint tizenhárom millió forintot emeltek le a csalók.
Az online regisztrációt követően egy ismeretlen személy – aki pénzügyi tanácsadónak adta ki magát – kereste fel telefonon a sértettet és utasította arra, hogy töltse le az AnyDesk nevű alkalmazást. A gyanútlan sértett ezt meg is tette, de egy idő után furcsává vált, hogy a befektetett százezer forintja semmit sem kamatozik, valamint a weboldal, ahol regisztrált elérhetetlenné vált. Az ismeretlen ismételten felhívta, hogy visszatérítik számára a befektetett pénzt, ha belép bankfiókjába és a részére elküldött QR kóddal, majd PIN kódjával hitelesíti a belépést. A sértett eleget tett a kérésnek, hisz szerette volna visszakapni feleslegesen „befektetett” pénzét, ehelyett a számláján lévő több mint tizenhárom millió forintja bánta.
A Sárvári nyomozók egy nőt fogtak el az ügyben, gyanúsítottként kihallgatták és vele szemben pénzmosás bűntett elkövetése miatt büntetőeljárást indítottak.
– Fontos, hogy ha bármilyen program letöltésére és telepítésére próbálják rávenni, gyanakodjon, hogy csalók telefonálnak, szakítsa meg a hívást!
– Soha ne adjon távoli hozzáférést számítógépéhez, mobiltelefonjához!
– Banki adatokat soha ne adjon meg sem telefonon, sem e-mailben!
Ha a csalók mégis sikerrel jártak, azonnal vegye fel a kapcsolatot a bankja ügyfélszolgálatával, és tegyen feljelentést a rendőrségen!
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online csalások felderítésére. Ezek megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.