Befektetésnek álcázott csalások
Zala vármegyében a rendőrség több olyan ügyben is nyomozást folytat, amiben kriptovalutába váltva vált kámforrá az áldozatok pénze. Folytatjuk a küzdelmet az online csalók ellen a Mátrix Projekt keretein belül.
Ismeretlen tettesek ellen van folyamatban több büntetőeljárás, akik kriptovaluta-ügyletre hivatkozva tévesztették meg a sértetteket, majd a számláikhoz hozzáférve milliós kárt okoztak.
Egy társkereső alkalmazáson ismerkedett meg a sértett egy nővel, aki gyors pénzkereseti lehetőséget ajánlott neki. A férfi regisztrált egy olyan oldalra, ahol kriptovalutát lehet bányászni. Ehhez a tevékenységhez néhány álalkalmazáson keresztül pénzt fizetett be. Mire észbe kapott közel 14 millió forintja vált köddé.
A csalások közös pontja jellemzően az, hogy először egy viszonylag alacsony összeg befektetését kérik, amely azonban folyamatosan emelkedhet a sértett fizetési hajlandóságának függvényében.
Fontos tudni, hogy a hivatkozott automatikus kriptovaluta-kereskedő rendszerek nem léteznek, így ilyenekbe érdemben befektetni sem lehetséges! A különböző elkövetések során a befektetést kínáló alkalmazás-csomag elnevezése is változó lehet. Nagyon gyakori, hogy a bitcoin-loophole angol kifejezés jelenik meg, amely magát irreálisan magas hozamokat ígérő, mesterséges intelligenciával támogatott kereskedési rendszernek állítja be, amely a valóságban csak arra szolgál, hogy a befektetők pénzét kicsalja.
A bitcoin loophole nemlétező jelenség, így befektetési formának is alkalmatlan!
A Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai segíthetnek, hogy biztonságban legyünk a világhálón is.
- Legyen gyanakvó! Védje adatait!
- Netbankos azonosítóit ne adja ki senkinek!
- Ne töltsön le senki kérésére semmilyen alkalmazást!
- Az elkövetők sokszor hamis cikkeket is közzétesznek az interneten, melyekkel megpróbálják hitelesebbé tenni a kriptovalutás befektetési formákat.
- A befektetés előtt mindenképpen érdemes internetes kereséssel tájékozódni a szolgáltatásról, hiszen a korábbi károsultak bejegyzései segíthetnek abban, hogy ne Ön váljon a következő sértetté!
- Ha egy szolgáltatás feltűnően nagy hozamot ígér, úgy érdemes gyanúval élni, hiszen ebben az esetben a bankok is ilyen eszközökbe fektetnének be!
- A hamis profilokban, értékelésekben, véleményekben, hivatalosnak tűnő iratok tartalmában sem szabad feltétel nélkül megbízni, hiszen sokszor ezeket a csalók maguk hozzák létre, illetve teszik közzé!
- Amennyiben a szolgáltató további pénzt kér azért, hogy a már befektetett összeget visszautalja, semmiképpen se teljesítsen további kifizetéseket, hanem jelezze ezt az illetékes rendvédelmi szerveknek!
- A befektetések során ne adják meg személyes adataikat az interneten, ne küldjenek illetéktelen személyeknek okmánymásolatokat, illetve ne adjanak távoli hozzáférést számítógépükhöz!
Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.