Befektetett, de becsapták a csalók

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Közel 5 millió forintjába került az idős paloznaki sértettnek, hogy meggondolatlanul vágott bele egy mesés hozamot ígérő befektetésbe.

Egy 82 éves paloznaki férfi internetes böngészés közben talált rá egy hirdetésre, amelyben kiemelkedő hozamot biztosító befektetési lehetőséget ígértek egy népszerű élelmiszer-áruházzal kapcsolatban. Kitöltött egy regisztrációs adatlapot, majd rövidesen hívták is telefonon, és elmondták, mi a teendője. A tájékoztatás szerint 100 ezer forintot kellett átutalnia a telefonáló által megadott számlaszámra, aminek eleget is tett. Pár nap múlva keresték újra, és örömmel tájékoztatták, hogy a befektetése már közel 5 dollárt kamatozott. Javasolták neki, hogy a még nagyobb haszon érdekében jelentősebb összeget fektessen be. A könnyebb ügyintézés érdekében megkérték, hogy telepítsen egy AnyDesk nevű programot, aminek szintén eleget tett. A program által generált kódokat megadta a telefonálónak, majd ezután azt látta, hogy számláján feloldották a lekötött betéteit, és közel 5 millió forintját megpróbálták elutalni egy másik számlára. Ekkor már gyanakodott a sértett, de a telefonáló meggyőzte, hogy ez a befektetés érdekében történik, így az utaláshoz szükséges jóváhagyó kódokat is megadta a csalóknak. Később a sértett felhívta a bankját, és ekkor derült ki számára, hogy bűncselekmény áldozata lett, feljelentést tett a rendőrségen.

A Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság tanácsai:

A befektetésekkel kapcsolatos legelterjedtebb csalások esetében olyan területeken kínálnak vonzó lehetőségeket, mint például a részvények, a kötvények, a kriptovaluták vagy a tengerentúli ingatlanok. Ezeket a befektetési lehetőségeket gyakran – a tudtuk és beleegyezésük nélkül – közismert cégek, emberek, sportolók, modellek képeivel és ajánlásával hirdetik.

  • Egy internetes kereséssel utánajárhat annak, hogy az adott céggel, telefonszámmal kapcsolatban korábban felmerült-e a csalás gyanúja: ha igen, nagy valószínűséggel talál erről információt a világhálón.
  • Mindig gyanakodjon, ha
    • az a megérzése támad, hogy „ez túl szép, hogy igaz legyen”;
    • a közösségi médiában újra és újra találkozik ezekkel a hirdetésekkel;
    • folyamatosan hívják kéretlenül telefonon;
    • gyors megtérülést ígérnek, és biztosítják arról, hogy a befektetés biztonságos;
    • az ajánlat csak korlátozott ideig él, és kimaradhat, lemaradhat róla;
    • az ajánlat csak Önnek érhető el, és megkérik, hogy senkinek se szóljon róla!
  • Utasítsa el a befektetési lehetőségekkel kapcsolatos kéretlen telefonhívásokat, bármilyen egyszerű és könnyű pénzszerzésről, meggazdagodásról szólnak is!
  • Pénz átadása vagy befektetése előtt mindig kérjen pénzügyi tanácsot egy független féltől, szakértőtől!
  • Ne telepítsen semmilyen programot idegenek kérésére! Távoli hozzáférést biztosító alkalmazások (ilyen például az AnyDesk) telepítésével gyakorlatilag korlátlan hozzáférést biztosít eszközéhez idegeneknek, akik így minden bizalmas adatot felhasználhatnak.

Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.

 

 

<< Vissza az előző oldalra