Előfizetését nem sikerült megújítani
Ha ilyen, vagy ehhez hasonló üzenetet kap, legyen résen és mielőtt bármilyen linkre is rákattintana győződjön meg róla, hogy valóban a szolgáltatójától kapta-e a fizetési felszólítást!
A csalók már a nagy ügyfélkörrel rendelkező szolgáltatók – például közmű-, telekommunikációs-, kábelszolgáltató – nevében is keresik a virtuális térben a leendő áldozataikat! Az elkövetők hivatalosnak tűnő adathalász e-mailekkel, hívásokkal, sms-ekkel, vagy egyéb online üzenetküldő platformokon továbbított értesítésekkel próbálják meg az ügyfeleket a személyes, vagy bankszámlaadataik megadására, illetve fizetésre, pénz átutalására rábírni. Ezekben jellemzően adategyeztetésre, fizetési késedelemre, hátralék befizetésével kapcsolatos felszólításra szólítják fel az ügyfeleket.
A hivatalosnak látszó üzenetekben gyakran olyan linket rejtenek el az online bűnözők, amelyek a nagyobb szolgáltatók oldalának megtévesztésig hasonlító weboldalára irányítanak át. Itt a gyanútlan ügyfelektől kérik a személyes, vagy bankszámlaadataikat, majd ezeket megszerezve a sértett számlájáról leemelik a pénzüket. Olyan is előfordul, hogy a linkre kattintva rosszindulatú szoftvert telepítenek a mobiltelefonra vagy a számítógépre.
Ne dőljön be ezeknek az üzeneteknek! A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság a Mátrix projekt keretében az alábbiakra hívja fel a figyelmet:
- A szolgáltatóktól érkező e-mail tartalmazhat fizetési késedelemmel kapcsolatos figyelemfelhívást, de ilyen esetben is legyen megfontolt: ne kattintson meggondolatlanul a levélben található linkre és az esetleges sürgető hangvétel ellenére se kezdeményezzen fizetést a hátralék mihamarabbi rendezése érdekében!
- Legyen különösen éber, ha egy szolgáltató e-mailben, telefonon vagy sms-ben bizalmas információkat, banki adatokat, azonosítókat kér, vagy azonnali fizetésre szólít fel!
- Bankszámlaadatait, banki azonosítóit se adja meg automatikusan! Ellenőrizze a szolgáltató hivatalos csatornáin, hogy valóban onnan érkezett-e a levél, a felszólítás, és annak tartalma valós-e!
- Mindig ellenőrizze a szervezet számlaszámát (például a böngésző könyvjelzőjébe elmentett weboldalon)!
- Amennyiben mégis bűncselekmény áldozata lett, haladéktalanul értesítse a rendőrséget vagy tegyen bejelentést a 112-es ingyenes segélyhívószámon!
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online csalások felderítésére. Az internetes csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.
Legyen óvatos, ne hagyja, hogy megtévesszék!