Fizettek, csak az árut nem kapták meg
Az adventi időszakban legyünk különösen éberek az online átverésekkel szemben!
Az internetes csalások egyik ma is népszerű és jellemző elkövetési módja, hogy a csalók nem létező árut próbálnak a vevőknek eladni. Miután megkaparintották az áldozatok által átutalt vételárat, vagy annak egy részét, köddé válnak.
Volt olyan eset, hogy a hirdető ingyen elvihető bútorokat kínált egy népszerű online piactéren, mindössze a szállítás költségét kérte el a vevőktől. A csaló miután kézhez kapta az összegeket, elérhetetlenné vált, az átvert áldozatok pedig soha nem kapták meg a megrendelt bútorokat.
Egy másik esetben egy anyuka online rendelt építőjátékkal szerette volna meglepni kisfiát, azonban a meglepetés kellemetlen véget ért. A szállítási költség előreutalását követően sem a hirdető, sem a játék, sem pedig a befizetett összeget nem került elő.
Hasonlóan járt egy 31 éves sörédi lakos, akit videokártya-vásárlás során károsított meg egy online csaló több mint százezer forinttal.
Az ünnepi időszakban az online vásárlások számának növekedésével párhuzamosan az internetes csalási kísérletek is gyakoribbak. Legyünk résen, és gondoskodjunk tudatosan a biztonságunkról!
Mire érdemes odafigyelni, hogy ne váljunk csalás áldozatává?
- Csak megbízható forrásból vásároljunk! Ellenőrizzük az eladó vagy webáruház hitelességét. Nézzünk utána az értékeléseknek, véleményeknek. Ha ismeretlen weboldalról vásárolunk, nézzük meg, van –e céginformáció (név, cím, elérhetőség) és ÁSZF.
- Ha egy ajánlat túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, valószínűleg nem is az. Kerüljük a jelentősen áron alul kínált termékeket.
- Ne utaljunk előre ismeretlen eladónak; válasszuk az utánvétes fizetést, vagy biztonságos fizetési módot (pl. PayPal, bankkártyás fizetés megbízható rendszeren keresztül).
- Ha az eladó túlzottan sürget, vagy gyanús kifogásokkal áll elő, szakítsuk meg a vásárlást.
- Soha ne adjuk meg személyes adatainkat, bankkártyaadatokat, jelszavakat, használjunk kétlépcsős azonosítást, ahol csak lehet.
- Ne kattintsunk ismeretlen linkekre, és ne töltsünk le mellékleteket, amelyek gyanús ímélekből származnak.
- Ha csalás ádozatává válunk, azonnal jelentsük a rendőrségen!
Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.