Fogadja meg tanácsainkat!
Bűncselekmények az online térben – a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság figyelmeztet a bankok nevében elkövetett csalásokra!
A személyes találkozás hiánya és az internet nyújtotta anonimitás jelentősen megkönnyíti a csalók munkáját. Az esetek egy részében közvetlenül az anyagi javak, más esetekben bankkártya-információk, vagy online banki adatok megszerzése a cél.
Az elkövetői módszerek hasonlóak: a hívó banki alkalmazottnak adja ki magát, majd tájékoztat, hogy csalás történt a kártyával, ezért fontos egyeztetni az adatokat. Az érintettek sokszor bedőlnek a határozott hangnak, és nem gondolják végig, hogy az adatok a bankok saját rendszerében elérhetőek, így nem szükséges azokat megadni, vagy egyeztetni. Sok esetben előfordul, hogy a pénzüket féltő áldozatok a bankkártya hátoldalán található, úgynevezett CVC kódot is megadják, amelyet hangsúlyozunk, hogy soha, semmilyen szolgáltató nem kér!
Ezeket javasoljuk:
- Ne adja meg bankkártya vagy online banki adatait és ne küldjön másolatot okmányairól! A banknak elég a név, születési hely és idő, esetleg lakcím. Az azonosításhoz nem kell sem a bankszámlaszám, sem a bankkártyaszám megadása.
- Amennyiben rosszat sejtünk, kérdezzünk rá az „ügyintézőnél” egy korábbi tranzakcióra, hiszen ha tényleg a bank munkatársával beszélünk, akkor látnia kell az adatsorban és tud válaszolni.
- Ha gyanús a hívás, bontsa a vonalat és hívja a bankja hivatalos központi telefonszámát, érdeklődjön, hogy valóban onnan keresték-e önt.
- Ne töltsön le semmilyen programot a telefonos ügyintéző javaslatára!
- Az e-maileknél először bizonyosodjon meg róla, hogy valóban az-e a feladó, akinek állítja magát és ezelőtt semmiképp ne kattintson rá az abban elhelyezett linkre!
- Legyen a számítógépen és telefonon aktív, az üzeneteket, letöltéseket és a webhelyeket is ellenőrző program!
Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.