„Gyanús utalást észleltünk” – így kezdődik az átverés
A sértettől közel kétmillió forintot csaltak ki az elkövetők.
A napokban egy 64 éves balatonakali nőt hívott fel valaki magát bankbiztonsági szakembernek kiadva, és arról tájékoztatta, hogy számláin gyanús tevékenységet észleltek. A „szakember” ezután megnyugtatta a sértettet, hogy segít megoldani a problémát, azonban a támadás elhárításáig a pénzt el kell utalni egy biztonsági számlára. A sértettben az sem keltett gyanút, hogy ennek a számlának a tulajdonosa egy magánszemély volt. Közel 2 millió forint került így a bűnözőkhöz.
A Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának tanácsai:
- Ne adja meg bankkártya vagy online banki adatait és ne küldjön másolatot okmányairól! A banknak elég a név, születési hely és idő, esetleg lakcím. A beazonosításhoz nem kell sem a bankszámlaszám, sem pedig a bankkártyaszám megadása.
- Amennyiben rosszat sejtünk kérdezzünk rá az „ügyintézőnél” egy korábbi tranzakcióra, hiszen ha tényleg a bank munkatársával beszélünk, akkor látnia kell az adatsorban és tudnia kell rá válaszolni!
- A legkisebb kétség esetén is a hívást szakítsák meg, és bankkártyájuk hátoldalán található hivatalos telefonszám felhívásával ellenőrizzék a tájékoztatás valóságtartalmát! Ezen a számon – ha szükséges – a számlájához és bankkártyájához kapcsolódó tranzakciókat is azonnal letilthatja.
- Ne töltsön le semmilyen programot a telefonos ügyintéző javaslatára!
- Nem létezik egyik pénzintézetnél sem biztonsági számla. A valódi banki ügyintézők ilyen utalásra soha nm kérik.
- Legyen a számítógépen és telefonon aktív, az üzeneteket, letöltéseket és a webhelyeket is ellenőrző program!
Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.