Hamis befektetési ígéretek csapdájában
A csalók célja egyszerű: a gyanútlan érdeklődők megtévesztésével pénzt kicsalni.
A befektetésekkel kapcsolatos leggyakoribb csalások során a bűnözők vonzó lehetőségeket kínálnak olyan területeken, mint például a részvények, a kötvények vagy a kriptovaluták. Azonban kockázatmentes, extra magas hozamot ígérő és gyorsan jövedelmező befektetések nem léteznek – ezek csupán befektetési csalások.
Egy ilyen átverés áldozata lett a közelmúltban egy 60 éves székesfehérvári asszony is, akit a közösségi médiában egy hirdetéssel csaptak be. A megtévesztő reklám egy ismert hazai multinacionális vállalat részvényeit hirdette kedvezményesen. Az asszony figyelmét felkeltették az ajánlat részvényvásárlási lehetőségei, ezért – vételi szándékát megerősítendő – megadta személyes adatait a hirdetőnek. A szélhámosok telefonon próbálták megszerezni az asszony bankkártyaadatait is, azonban ő ezt megtagadta. A csalók felajánlották, hogy utalja el a részvények árát egy általuk megadott bankszámlaszámra. Az asszony ezt megtette, majd az elkövetkező napokban sorra kapta a kéretlen telefonhívásokat, amelyekben újabb „kedvező” befektetési lehetőségeket kínáltak neki. Ekkor gyanút fogott, és megpróbálta visszaszerezni a már befektetett pénzét, ám az üzletkötőt nem érte el, a részvényeket nem kapta meg, és a pénze is eltűnt nyomtalanul.
Hogyan kerülhetjük el az áldozattá válást? Milyen jelek utalhatnak csalásra?
- Közösségi oldalak gyanús hirdetései. Kétes ajánlatok, amelyek magas hozamot és gyors megtérülést ígérnek minimális vagy nulla kockázattal.
- Váratlan megkeresések. Ha ismeretlenek keresnek meg a közösségi médiában, telefonon vagy e-mailben befektetési ajánlatokkal.
- Sürgetés. Gyanús lehet, ha azt állítják, hogy az ajánlat csak rövid ideig érhető el, és sürgetnek, hogy gyorsan döntsünk.
- Titkolózás. Ha az értékesítő arra kér, hogy az ajánlatról senkinek se szóljunk, az is intő jel lehet.
- Távoli hozzáférés kérése. Ha arra kérnek, hogy töltsünk le képernyőmegosztó vagy távoli hozzáférési eszközt a „segítség” érdekében, az szinte biztosan csalásra utal.
A témával kapcsolatban további hasznos információkat találnak a Kiberpajzs.hu oldalon.