Információs pult a bűnmegelőzés jegyében

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Bűnmegelőzési információs ponttal várják az érdeklődőket a Vas vármegyei bűnmegelőzési szakemberek pénteken, Szombathelyen.

A Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztályának munkatársai a Savaria Plázában várják az odalátogatókat 2023. október 26-án, csütörtökön, 12.30 óra és 15.30 óra között időpontban.

Az információs pontnál a szakemberek prevenciós tanácsokkal látják el a hozzájuk érkezőket. A helyszínen különböző, bűnmegelőzési témájú, játékos feladványokat is megoldhatnak a vállalkozó szellemű látogatók, felnőttek és gyermekek egyaránt. A megoldásokért cserébe munkatársaink apró ajándékkal is kedveskednek.

A figyelemfelkeltés és az egészséges óvatosság céljából szakembereink a kibertérben elkövetett csalásokkal kapcsolatban, a Mátrix projekt keretében tájékoztatást adnak a megelőzés eszközeiről. Melyek ezek a bűncselekmény formák? Hogy válik valaki az online csalók áldozatává? Mit tehetünk, hogy adatainkat illetéktelenek ne tudják megszerezni? Ezekre a kérdésekre és a bűnmegelőzés témájához tartozó egyéb kérdésre is a szakemberek válaszolnak.     

Az áldozattá válás érdekében kérjük, hogy egy pillanatra mindenki álljon meg és próbálja higgadtan átgondolni a kialakult helyzetet. Az áldozattá válás érdekében fogadják meg az alábbi tanácsainkat:

  • A hívást abban az esetben is gyanakvással kell fogadni, ha a hívószám valós pénzintézeti telefonszámnak tűnik!
  • A vonalat minden esetben meg kell szakítani és bankunk központi telefonszámát kell felhívni!
  • Telefonos kérésre sohase lépjünk be internetbankunkba, illetve pénzintézetünk mobilalkalmazásába, ne módosítsuk banki limitbeállításunkat!
  • Idegen személy kérésére soha ne telepítsünk számítógépünkre vagy telefonunkra olyan programot, amelyet nem ismerünk!
  • Ne kattintsunk üzenetben, e-mailben kapott hivatkozásra, mellékletre!
  • Pénzügyeink intézésekor mindig a hivatalos banki oldalt használjuk!
  • Számláinkat a szolgáltató hivatalos honlapján vagy mobilalkalmazásán keresztül rendezzük!
  • A hamis weboldalak általában megtévesztésig hasonlítanak az eredetire, ezért legyünk nagyon óvatosak, és mindig ellenőrizzük, hogy tényleg a helyes oldalon járunk-e.
  •  A Google Biztonságos Böngészés felületén lehetőségünk van az adott weboldal URL címének beillesztésével ellenőrizni, hogy a keresett webhely biztonságos-e.
  • Ha e-mailt vagy sms-t kaptunk, nézzük meg a nyelvezetét. Figyeljünk fel a helyesírási hibákra, a sürgető hangnemre, a szokatlan formátumú csatolmányra (.zip stb.).
  • Keressünk nehezen észrevehető különbségeket a feladó e-mail címében: a nulla például „o” betűnek tűnhet! Vessük össze a küldő e-mail címét a bank, szolgáltató korábbi üzeneteivel!
  • Ne hagyjuk, hogy siettessenek! Végezzük el a megfelelő ellenőrzést, bármennyi időbe is teljen!
  • Végül, de nem utolsó sorban bankkártyánk adatait, illetve az sms-ben kapott kódot senkinek ne adjuk meg! A pénzintézetek telefonon keresztül, e-mailben, sms-ben sohasem kérnek az internetbanki bejelentkezéshez és azonosításhoz szükséges jelszót, illetve PIN-kódot.

Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.

 

<< Vissza az előző oldalra