Internetes csalás! Ismerd fel!
Vármegyénkben is egyre többen vásárolnak és kínálnak eladásra termékeket az interneten, illetve intézik az ügyeiket online. Sajnos ezzel párhuzamosan az online csalások is elszaporodtak, amelyek egyre változatosabb módszerekkel próbálják meg kicsalni az emberek pénzét.
Az adathalászok leggyakrabban az az internet- vagy mobilbanki belépéshez szükséges felhasználónevet, azonosítót és/vagy jelszót, és a bankkártyaadatokat (kártya száma, a lejárati dátum, valamint a háromjegyű CVC-kód.) akarják megszerezni, melyekkel hozzáférhetnek bárki pénzéhez.
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai segíthetnek a kockázati tényezők kiszűrésében, hogy biztonságban legyünk a világhálón is.
- Ha egy új webáruházban vásárol, mindig ellenőrizze, hogy milyen cég rejlik mögötte, és olvassa el a vásárlók értékeléseit. Ha magyar cégről van szó, keressen rá az e-cégjegyzékben.
- A bank vagy webáruház belépési felületén az adatai megadása előtt mindig ellenőrizze a böngészősávban szereplő linket.
- Applikációt csak hivatalos alkalmazáson keresztül töltse le. Előtte olvassa el a leírásokat és az értékeléseket.
- Változtassa meg gyakran a jelszavait. Soha senkinek ne árulja el a jelszavait, belépési adatait. A bankja és a megbízható webáruházak sosem kérnének ilyen információkat.
- Az internetes vásárlások során inkább használjon virtuális kártyát. Ez egy olyan, jellemzően online használható kártya, amely a fizikai bankkártyától eltérő kártya adatokkal rendelkezik. Erre eseti jelleggel tölthet fel a vásárláshoz éppen szükséges összeget. Ha megtörténik a baj, akkor legrosszabb esetben is csak az ezen a virtuális kártyán lévő összeget veszítheti el. A virtuális kártyák vásárlás után törölhetőek, és bármikor újat igényelhet, ha szüksége lenne rá.
Ha mégis megtörtént baj, azonnal jelentse bankjának és a rendőrségnek a csalást!
Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.