Internetes hirdetéssel ejtette tévedésbe áldozatát
Olcsó fűnyírót kínált egy férfi, aki traktorbolt alkalmazottjának adta ki magát. A sárbogárdi rendőrök csalás miatt indítottak eljárást.
A közelmúltban egy Fejér vármegyei nő figyelmét felkeltette egy népszerű apróhirdetési oldalon megjelent hirdetés, amely egy fűgyűjtős traktorról szólt. A hirdetést egy másik vármegyében található bolt nevében tették közzé. A nő tárcsázta a megadott telefonszámot, ahol egy fiatalos hangú férfi fogadta a hívást, és az üzlet alkalmazottjának adta ki magát. Azt kérte tőle, hogy a vételárat és a szállítási költséget előre, egy SMS-ben küldött számlaszámra utalja át.
A jóhiszemű vásárló a közel félmillió forintot átutalta, majd újra felhívta az eladót, aki közölte vele, hogy nem a megfelelő számlaszámot adta meg, ezért újabb utalást kért. Az asszony jelezte, hogy hajlandó ezt megtenni, ha visszakapja az előzőleg elutalt összeget. Erre a férfi azt válaszolta, ha utal, elengedi a szállítási díjat. Ekkor kezdett gyanússá válni az ügylet, ezért az asszony felvette a kapcsolatot a bankjával, majd a rendőrséggel. Mivel időben cselekedett, a pénzt lefoglalták, és a kár megtérült. Később a csaló által használt hirdetéseket törölték. Kiderült, hogy a cég, amelyre az elkövető hivatkozott, figyelmeztetett mindenkit, hogy csalók élnek vissza a nevükkel.
A hasonló esetek elkerülése érdekében kérjük, fogadják meg az alábbi tanácsokat:
- Mindig legyen körültekintő az online tranzakciók során! A csalók gyakran vonzó ajánlatokkal próbálják becsapni.
- Ellenőrizze a hirdetőt, a cég hivatalos elérhetőségeit, weboldalát, telefonszámát, közösségimédia-jelenlétét, és hasonlítsa össze a kapott adatokat. Eltérés esetén ne folytassa a tranzakciót!
- Soha ne utaljon előre pénzt olyannak, aki online vagy telefonon keresztül kér fizetést! A megbízható eladók sosem kérnek előre kifizetést, különösen nem olyan termékeknél, amelyeket nem láthatott vagy nem próbálhatott ki személyesen.
- Amennyiben lehetséges, kérje a személyes átvételt!
- Ha a hirdetésben szereplő telefonszám, e-mail cím vagy számlaszám, illetve bármilyen egyéb körülmény gyanúsnak tűnik, legyen intő jel!
- Az is gyanús lehet, ha az eladó folyamatosan sürgeti az előre utalást, vagy ha ellentmondásos információkat ad.
- Védje adatait! Ne osszon meg személyes és banki adatokat olyannal, akit nem ismer!
- Amennyiben csalás áldozatává vált, azonnal értesítse a rendőrséget és a bankját! Minél gyorsabban cselekszik, annál nagyobb eséllyel térülhet meg a kár.
Az online térben elkövetett csalásokat a rendőrség a Mátrix Projekt keretében vizsgálja, a bűncselekmények megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.