Ismerd fel a csalókat: tippek a biztonságért
Az utóbbi évek egyik leggyorsabban terjedő csalástípusa azokhoz az online felületekhez köthető, ahol magánemberek adnak-vesznek használt cikkeket, továbbá népszerű átverési formát jelentenek a hamis webáruházi felületek is.
Akár csomagküldő cégek, akár webáruházak, akár fizetési felületek oldalát hamisítják, van pár árulkodó jel, amire figyelve gyanút foghatunk.
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság az áldozattá válás megelőzése érdekében az alábbiakra hívja fel a figyelmet:
- A weboldal kialakítása, grafikai megjelenése kívánnivalókat hagy maga után, vagy a szöveg eseteként magyartalan, sok benne a helyesírási hiba.
- Csak e-mail-címet, esetleg egy mobilszámot adnak meg elérhetőségnek, címet, postacímet nem, nincs székhely, cégjegyzékszám, gyakran még a céget regisztráló ország sem azonosítható.
- Webáruházaknál árulkodó lehet, ha csak „gyanúsan” pozitív ügyfélvéleményeket találunk az oldalon, vagy ha az árak nagyon alacsonyak a versenytársakéhoz képest.
- Érdemes mindig tisztában lenni azzal, hogy az eladó csak pénzt fogad, nem küld, így semmi sem indokolja, hogy a vevő bármilyen ürügyre hivatkozva pénzt kérjen.
- Online piactereken átutalással kérjük az áru ellenértékét a nevünk és a bankszámlaszámunk feltüntetésével. Nem szabad megadni bankkártyaadatokat, felhasználóifiók-azonosítókat, jelszavakat e-mailben, sms-ben vagy telefonon érkező kérésre.
- Ugyanígy nem szabad ismeretlen programot vagy applikációt letölteni számítógépre, mobiltelefonra, főleg nem egy linkre kattintva.
- Vevőként csak biztonságos internetkapcsolaton keresztül szabad fizetni, ingyenes vagy nyilvános wifihálózatokon nem, és érdemes ügyelni a készülék biztonságára, az operációs rendszer biztonsági frissítéseinek rendszeres telepítésére is.
Ha mégis megtörtént baj, azonnal jelentse bankjának és a rendőrségnek a csalást!
Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.