Kiberbűnözők nyomában a fonyódi rendőrök
A nyomozók pénzmosás miatt vettek őrizetbe egy zimbabwei férfit a Mátrix Projekt keretében.
A nyomozás tavaly nyáron indult egy fonyódi nő feljelentése alapján, akitől az ismeretlen elkövető, miután áldozata bizalmába férkőzött „mindössze” annyit kért, hogy vegyen át a nevében egy csomagot.
A küldemény csaknem két hónapon át került egyik nem létező hatóság kezéből a másikba, a gördülékeny ügyintézésnek pedig minden állomáson borsos ára volt. Az áldozat a feljelentés előtt közel egy tucat utalást indított különböző számlaszámokra, összesen 14 millió forint értékben.
A fonyódi rendőrök a kibernyomozókkal együttműködve elemezték a pénz útját, így jutottak el egy Debrecenben élő zimbabwei állampolgárhoz, akit április 22-én a somogyi bevetési egység tagjai fogtak el.
A 22 éves férfit előállították a Fonyódi Rendőrkapitányságra, ahol a nyomozók jelentős értékre elkövetett pénzmosás bűntett megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki. A gyanúsított vallomásában tagadta, hogy tudomása lett volna a pénzek bűnös eredetéről, de jutalék ellenében készséggel továbbutalta azokat.
Fontos, hogy mindenki megismerje az elkövetési módszereket és ne dőljön be a csalóknak, ezért a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési munkatársai a kiberpajzs.hu segítségével óvatosságra intik a vásárlókat!
- Az online piacterek, aukciós oldalak, internetes szolgáltatók nem vállalnak felelősséget a közzétett ajánlatok tartalmáért, ezt fontos észben tartani!
- Ha Öntől vásárolnak, akkor legyen az gyanús, ha a bankszámla számán kívül bármilyen más adatot is kérnek!
- Ne tévessze meg, hogy az Öntől vásárolni szándékozó személy egy csomagszolgálat linkjét küldi meg! Ott bizonyosan nem kérik el személyes banki adatait!
- Ha üzenetben kap átirányító linket, ellenőrizze, hogy nem egy áloldalról van-e szó! Inkább lépjen ki és vegye fel a szokásos csatornán a kapcsolatot a bankjával!
- Soha ne adja ki ismeretleneknek, se telefonon, se e-mailen, se üzenetben a bankkártyája adatait, a háromjegyű biztonsági CVC kódot, PIN kódját, illetve netbankja belépési adatait!
- Ismeretlen eredetű programot soha ne telepítsen fel vagy töltsön le a számítógépére, illetve a telefonjára, bárki is javasolja azt Önnek!
- Lehetőség szerint mindig utánvéttel fizesse a megrendelt árucikket.
- Nem megbízható forrásból származó linkre kattintva vagy ismeretlen webhelyeken online banki tranzakciókat ne indítson!
- Különös figyelemmel járjon el minden olyan esetben, amikor az elektronikus levél küldője nem a szolgáltató hivatalos csatornáiról adja fel az üzenetet, vagy abban bármilyen személyes- vagy bankkártyaadat megadását kéri!
- Amennyiben közműszolgáltatótól kapott email kapcsán felmerül Önben a gyanú, hogy adathalász üzenettel lehet dolga, mindig elővigyázatossággal járjon el!
Amennyiben, minden óvintézkedése ellenére becsapták, megkárosították, tegyen feljelentést a lakhely szerinti illetékes rendőrkapitányságon, de bejelentést tehet személyesen is bármely rendőri szervnél vagy telefonon, a 112-es segélyhívószámon.
Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.