Legyünk figyelmesek!
Távoli hozzáférést biztosító programon keresztül elkövetett online csalásokra figyelmeztetnek a Mátrix Projekt keretein belül a Vas vármegyei bűnmegelőzési szakemberek.
Gyakori, hogy az elkövetők banki alkalmazottnak adják ki magukat, és – jellemzően – folyamatban lévő pénzügyi tranzakcióra hivatkozva telefonálnak. Ez a hívás hivatalosnak és jó szándékúnak tűnik. Jelzik, hogy éppen egy nagyobb összegű utalást látnak, és csak azt szeretnék leellenőrizni, valóban mi indítottuk-e. A nem kívánt tranzakció „megakadályozásához” azt kérik, hogy töltsünk le egy programot, illetve alkalmazást a számítógépünkre, telefonunkra, majd lépjünk be az internetbankunk felületére. Ugyanez a módszer előfordulhat befektetés után járó hozam „kifizetésekor” is.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy vannak olyan programok, alkalmazások, amelyek távoli hozzáférést biztosítanak számítógépünkhöz, mobil eszközeinkhez. Ezek alapvetően hasznos dolgok. Hasznos abban az esetben, ha biztosan ismerjük azt, aki a program, alkalmazás túloldalán áll. Ha viszont idegen személy kérésére letöltünk egy ilyen programot, alkalmazást, majd belépünk internetbanki felületünkre, azzal kiadjuk a kezünkből a bankszámlánk feletti irányítást, ezáltal kiszolgáltatjuk a teljes megtakarításunkat.
Ne feledjék, banki alkalmazottak, befektetési szakemberek sohasem kérik, hogy töltsünk le számítógépünkre, telefonunkra programot, alkalmazást!
De mit is tehetünk egy ilyen kérés esetében?
A programot semmi esetre se töltsük le! Szakítsuk meg a vonalat és hívjuk vissza pénzintézetünk központi telefonszámát! Ha mégis megtörténik a baj, ezt azonnal jelezzük a bankunk felé, illetve haladéktalanul tegyünk feljelentést a rendőrségen!
Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.