Még hogy csomag? Csalás!
Semmilyen körülmények között ne adja meg bankkártyája adatait csomagküldő szolgálatoktól érkező értesítések alapján!
A csalók SMS-eket küldenek véletlenszerűen kiválasztott telefonszámokra, amelyekben adategyeztetésre kérik a címzetteket. Ehhez egy linket is csatolnak, ami egy adathalász oldalra vezet.
Ilyen tartalmú SMS-t kapott egy 43 éves győri férfi is, aki éppen egy csomagot várt, ezért az üzenetben küldött linket használva elvégezte a kért adategyeztetést, amelyhez megadta bankkártyájának adatait. A kicsalt információval villámgyorsan 60 000 forinttal könnyítették meg a számláját.
Nem győzzük hangsúlyozni, legyen mindig óvatos, ne hagyja, hogy átverjék!
– Ha csomagot vár, ellenőrizze a kapott üzenet telefonszámát! Magyarország nemzetközi előhívószáma +36. Ha nem így kezdődik a küldő száma, mindenképpen gyanakodjon!
– Ha ugyanarra a szolgáltatóra hivatkozik az üzenet, amelytől valóban csomagot vár, még egyáltalán nem biztos, hogy onnét is keresik!
– A csomagküldő szolgálatok soha nem kérik el számlájának, valamint bankkártyájának adatait, illetve a CVC-kódot sem. Csak a névre, a szállítási címre, illetve a közvetlen elérhetőségekre (telefon, e-mail) van szükségük. Ezeket az információkat azonban a rendelés leadásakor a webshopon kell megadni. Munkatársaik veszik fel a kapcsolatot a szállítást végző vállalkozással, majd adják át ezeket az adatokat.
Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.