Milliók úszhatnak el
A napokban, Pest vármegyében több nyomozás is indult, mert a csalók az online térben verték át áldozataikat.
Monoron és Gödöllőn is büntetőeljárás indult ismeretlen tettesek ellen, akik kriptovaluta-ügyletre, vagy online vásárlásra hivatkozva tévesztették meg a sértetteket, majd a számláikhoz hozzáférve milliós kárt okoztak.
Egy nőt azzal hívtak fel, hogy regisztrált egy olyan oldalra, ahol kriptovalutát szerzett, de ahhoz, hogy utalni tudjanak neki, le kell töltenie néhány alkalmazást. Ezt megtette, valamint megadta bankszámlájának adatait is, amit végül közel félmillió forintja bánt. Ugyanezzel a módszerrel vertek át a csalók egy Pest vármegyei férfit, akinek a számlájáról másfél millió forintot emeltek le.
Egy nő pedig egy online oldalon hirdetett meg termékeket, amelyek megvételére jelentkezett a csaló, aki elkérte az eladó e-mail címét. Erre küldött egy linket, ami az eredeti online piactér oldalára megtévesztésig hasonlító oldalra navigált. A sértett a linkre kattintott, megadta az adatait, amit 14 millió forintja bánt.
Legyen gyanakvó! Védje adatait! A felkészült csalók könnyen a sértett bizalmába férkőznek, és minden eszközt bevetnek annak érdekében, hogy az adatokat és ezáltal a számlán lévő pénzt megszerezzék.
Néhány jó tanács, hogy ne váljon áldozattá:
- Ellenőrizze a hívás valódiságát! Kérjen időt, ne hagyja, hogy sürgessék!
- Ne adja ki személyes adatait! Hívja vissza a számlavezető bankját!
- A banki ügyintézők nem kérik, hogy a beszélgetés közben pénzt utaljon!
- Netbankos azonosítóit ne adja ki senkinek!
- Ne töltsön le senki kérésére semmilyen alkalmazást! Ne engedje, hogy eszközeihez távolról hozzáférjenek!
- Legyen gyanakvó minden olyan hívás vagy SMS esetén, amelyek során az adatait akarják megszerezni!
- Kérdezzen a csalótól! Tegyen fel olyan kérdést, amire a hívó biztosan nem tudhatja a választ!
Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.