Mondj NEM-et!
Ne telepíts idegenek kérésére semmilyen programot a mobileszközödre!
Pest vármegyében az elmúlt napokban ismét többeket károsítottak meg az online csalók. Igyekszünk minden fórumon elérni az embereket, hogy ne váljanak áldozattá. A csalók tárháza ugyan kifogyhatatlan, de a sértettek is figyelmetlenek, hiszékenyek.
Egy 65 éves férfi így vesztette el több mint 2,5 millió forintját. A csaló magát banki ügyintézőnek adta ki, megszerezte a sértett bankszámlájának adatait és pillanatok alatt leemelte a pénzt. Hasonlóan járt még két személy a vármegyében. A csaló gyanús utalásra hivatkozva rávette őket, hogy töltsék le az AnyDesk alkalmazást, amit egyiküknek több mint 20 millió forintja bánt, míg a másik esetben közel egymilliót sikerült elutalni a számláról.
Ezen a módszeren kívül még mindig gyakori az, hogy az online piactereken jelentkeznek a csalók, majd a szállításhoz egy olyan linket küldenek, amely a cég valós weboldalára megtévesztésig hasonlító oldalra navigál. A gyanútlan sértettek megadják a bankszámla adataikat is ezen a felületen, így a csalók korlátlanul férnek hozzá a számlájukhoz, milliós károkat okozva ezzel.
Ne tegye!
- Ne add meg adatait illetéktelen személyeknek!
- Ne tölts le telefonos kérésre semmilyen alkalmazást a mobileszközeire! Ha ilyet kérnek, bontsd a vonalat!
- Ne dőlj be a csalók megtévesztő mondatainak! Ha gyanús utalásra hivatkoznak, hívd fel a számlavezető bankod és ellenőrizd, hogy valós-e a probléma!
- Ne add meg az adataidat online piactéren való eladásnál sem! Ha te vagy az eladó, akkor a vevőnek csak a számlaszámodra van szüksége, ahová ő utal neked!
Ezekre hívd fel barátaid, ismerőseid, családtagjaid figyelmét is, hogy minél kevesebben váljanak bűncselekmény áldozatává!
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online térben elkövetett csalások felderítésére. Az ilyen bűncselekmények megelőzésével kapcsolatban hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.