Önök, tudtommal, nem kérnek kártyaadatokat, CVC-kódot?
A rendőrség nevében is próbálkoznak a csalók.
A hét első napján a Tolna vármegyei rendőrség Facebook-oldalának egyik követője intézte hozzánk a fenti kérdést.
Jól tudja! A rendőrség, de más hivatalos szervek sem kérnek bankkártya- és egyéb biztonsági adatokat!
Továbbra is hangsúlyozzuk, hogy legyenek egészségesen bizalmatlanok! Az online térben mindennapossá váltak a csalárd szándékú üzenetek! Csak tegnap öt különböző csalás miatt érkezett bejelentés, feljelentés Tolnában.
Egy rendőrségi áloldalra navigáló link SMS-ben érkezett, de mivel a címzett résen volt, anyagi kár nem érte. A többiek kevésbé voltak szerencsések.
Egy férfi interneten talált egy külföldi kereskedésnél álmai autójára. A hirdetőnek előbb előleget, majd a vételár összegét is elutalta. Akkor érte meglepetés, mikor a szállító jármű megérkezett a kiszemelt áruért. A kereskedő ugyanis közölte, hogy az ő telephelyén nincs és soha nem is volt a vevő által kifizetett kocsi.
Egy sértett 50 ezer forint nyeremény reményében töltött ki egy „pénzintézeti” kérdőívet, de a nyeremény nem érkezett meg, viszont a számlájáról több esetben ismeretlen utalásokat indítottak 100 ezer forintot meghaladó összegben.
Másik két esetben egy-egy szolgáltató küldött felszólítást hátralék kifizetésére, valamint vámtartozás rendezésére. A sürgető hangvételű levelekben lévő linkekre kattintva a sértettek kiadták bankkártyaadataikat. Egyiküket 200 ezer, másikukat közel 300 ezer forinttal rövidítették meg a csalók.
Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.