Soha ne dőljön be a csalási kísérleteknek!
Egy idős sárbogárdi asszony több százezer forintot veszített a hiszékenysége miatt.
Az elmúlt hónapokban jelentősen emelkedett a digitális csalások száma és értéke. A visszaélések döntő része nem a digitális fizetés során, hanem az adatok megszerzésével, a számlák lecsupaszításával történik. A banki csalásokkal illetéktelenek úgy károsítanak meg sokakat, hogy megszerzik az adataikat, titkos kódjaikat, illetve távoli elérést segítő programot telepíttetnek, majd belépnek a bankok internetes felületeire, és a sértettek számláiról tranzakciókat bonyolítanak le.
Így járt az az idős asszony is a napokban, akit egy magát banki alkalmazottnak kiadó férfi keresett fel telefonon azzal, hogy illetéktelen tranzakciókat lát a folyószámláján. A telefonáló kérésére a gyanútlan sértett a „szükséges” lépéseket követően kiadta a beérkező biztonsági SMS kódjait, mellyel bankkártáját a csaló regisztrálta a fizetési szolgáltatónál, majd rövid időn belül több alkalommal több százezer forint összegű kártyás vásárlást hajtott végre a szolgáltatáson keresztül.
A banki ügyfeleket célzó csalások elleni eredményes fellépés kiemelt fontosságú a rendőrség és a pénzintézetek számára. Legyen az az Ön számára is! Ne engedje, hogy a kiberbűnözők kihasználják gyanútlanságát, hiszékenységét! Soha ne adja meg senkinek a banki tranzakciók során a jóváhagyásokhoz szükséges SMS-kódokat! Ne felejtse el, a bankok képviselői telefonon nem kérnek bankkártyaadatokat, SMS-kódokat! A számlaforgalomban észlelt hiány esetén rögtön keresse a pénzintézetet és a rendőrséget, hogy gyors intézkedéssel legyen esély beavatkozni a bűnös folyamatba!
A bűncselekmények megelőzéséről további információkat, aktualitásokat, megelőzési tippeket a KiberPajzs oldalán olvashat.