Szüleink, nagyszüleink védelmében

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály munkatársai a prevenció jegyében látogattak el a Rába Győri Nyugdíjas Egyesület tagjaihoz.

Az áldozattá válás, az online térben, illetve telefonon elkövetett csalások megelőzése volt a kulcskérdése annak az interaktív előadásnak, amelyet Győrben, a Liszt Ferenc utcai nyugdíjas klubban rendeztek meg szeptember 10-én a főkapitányság bűnmegelőzési szakemberei.

Az eseményen szó esett a vagyonvédelemről és a különböző – elsősorban szépkorúak sérelmére elkövetett – bűncselekmények megelőzésének lehetőségeiről. Az előadás során munkatársaink útmutatást adtak arra vonatkozóan is, hogy áldozattá válás esetén hova lehet fordulni és mely szervezetek nyújtanak segítséget.

Külön szerepet kapott az úgynevezett unokázós csalások tapasztalatainak átadása, a bűnözők ezirányú módszereinek ismertetése.

Kollégáink felhívták a figyelmet, hogy ismeretlen személy által indított telefonhívásokkal, amelyben a hívó családtagokat érintő eseményről beszél, kezeljék mindig szkeptikusan, és első dolguk az legyen, hogy értesítsék a hivatkozott rokont, így egyből kiderül, hogy csalók voltak a vonal végén.

1

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság az online térben történő áldozattá válás elkerülése érdekében az alábbiakra hívja fel a figyelmet:

  • Lehetőség szerint mindig utánvéttel fizessük a megrendelt árucikket.
  • Ha Öntől vásárolnak, akkor legyen gyanús, ha a bankszámlaszámán kívül bármilyen más adatot is kérnek!
  • Ne tévessze meg, hogy a vásárolni szándékozó személy egy csomagküldő szolgálat linkjét küldi meg! Ott bizonyosan nem kérik el a személyes banki adatait!
  • Ha üzenetben kap átirányító linket, ellenőrizze, nem egy áloldalról van-e szó! Inkább lépjen ki, és vegye fel a szokásos csatornán a kapcsolatot a bankjával!
  • Soha ne adja ki ismeretleneknek, se telefonon, se e-mailen, se üzenetben a bankkártyája adatait, a háromjegyű biztonsági CVC-kódot, PIN-kódját, illetve netbankja belépési adatait! 
  • Ismeretlen eredetű programot soha ne telepítsen vagy töltsön le a számítógépére, illetve a telefonjára, bárki is javasolja azt!
  • Online bankkártyás fizetésnél, más oldalon (pl. kereskedő oldalán) ne adja meg adatait!
  • Nem megbízható forrásból származó linkre kattintva vagy ismeretlen webhelyeken ne indítson online banki tranzakciókat!

A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online térben elkövetett csalások felderítésére. Az ilyen bűncselekmények megelőzéséről hasznos információk, aktualitások, tanácsok a KiberPajzs oldalán találhatók.

2

<< Vissza az előző oldalra