Vasi kibernyomozók – újabb sikeres felderítés
A Mátrix Projekt keretén belül három férfival és egy nővel szemben folytat büntetőeljárást a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
A megalapozott gyanú szerint három sértett adatait megszerezve, majd azokkal visszaélve több mint tizenöt millió forintot csaltak ki a négyes tagjai.
Egy Vas vármegyei nő is áldozatául esett annak az online térben elkövetett csalássorozatnak, amit a rendőrök felderítettek. A gyanúsítottak magukat banki alkalmazottnak kiadva vették rá a sértetteket arra, hogy mobiltelefonjukra egy távoli elérést biztosító alkalmazást telepítsenek. Az alkalmazás telepítésével az adataikat megszerezték, majd a folyószámlájukról az egyik sértett esetében közel ötmillió, a másikéról közel kilencmillió forintot emeltek le.
A csalók milliós „bevételhez” jutottak továbbá egy, az online piactéren eladásra szánt termékek árusítójától is, akinek az általuk elküldött adathalász linken keresztül szerezték meg adatait. Ellenük pénzmosás bűntett elkövetése miatt folytatják az eljárást a kibernyomozók.
A NEM a legjobb védekezés az online térben elkövetett csalásokkal szemben!
Mondjon NEM-et azokra a telefonhívásokra, amelyekben személyes vagy banki adatai után érdeklődnek!
Mondjon NEM-et bármely felkérésre, amely arra bíztatja, hogy egy Ön által nem ismert alkalmazást letöltsön a telefonjára!
Mondjon NEM-et a gyanús adathalász linkek rákkattintására!
Mondjon NEM-et a banki adatok megadására, legfőképp, ha Ön az eladója egy terméknek!
Nem győzzük hangsúlyozni, legyen mindig óvatos, ne hagyja, hogy átverjék!
– Ahhoz, hogy a számlájára pénzt utaljanak, Önnek nincs szüksége semmilyen programra, és a bankfiókjába sem kell bejelentkeznie! Utalás fogadásához elegendő megadni a bankszámlaszámot és a tulajdonosa nevét, de – kizárólag belföldi forintátutalások esetében – már arra is van lehetőség, hogy ún. másodlagos azonosítókat, például az e-mail-címünket használjuk a pénzfogadáshoz.
– A csomagküldő szolgálatok soha nem kérik el a bankszámlájának, valamint bankkártyájának adatait, illetve a CVC kódot sem. Csak a névre, a szállítási címre, illetve a közvetlen elérhetőségekre (telefon, e-mail) van szükségük. Ezeket az információkat azonban a rendelés leadásakor a webshop részére kell megadni. Ők veszik fel a kapcsolatot a szállítást végző vállalkozással, majd adják át részére ezeket az adatokat.
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online csalások felderítésére. Az internetes csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.