20 éves jubileumát ünnepli a Nemzeti Nyomozó Iroda
A két évtizedes munka elismeréseként a belügyminiszter csapatzászlót adományozott a szervezetnek.
Ároktői banda elfogása, romagyilkosságok, vörösiszap-katasztrófa, csepeli eperföldi gyilkosságok, Portik ügycsoport, brókerbotrányok, Dér Csaba hazahozatala, Hableány katasztrófa áldozatazonosítása, Brazil Escobar elfogása, ANOM ügy, rajkai fegyverraktár felszámolása, Döcher ügy – csak néhány a legemlékezetesebb esetek közül, amik a Nemzeti Nyomozó Irodához köthetők.
2004. július elsején, épp napra pontosan 20 évvel ezelőtt kezdte meg működését az újonnan létrejött bűnügyi egység, amely a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság, az ORFK internetet figyelő csoportja, valamint az ORFK Pénzügyi Nyomozó Igazgatóság személyi állományának összevonásával alakult meg. A végleges szervezet két lépcsőben állt fel.
Lamperth Mónika akkori belügyminiszter így nyilatkozott a névválasztásról: „…valódi nemzeti érdek az, hogy az emberek biztonságban érezzék magukat, és hatékony legyen a nyomozás. …én azt gondolom, hogy a névvel is kell üzenni, és az, hogy Nemzeti Nyomozó Iroda, pontosan fedi azt a célt és azt a szándékot, ami vezérelt engem…” Mint azt nyilatkozatában hangsúlyozta, nyomozati csúcsintézmény jött létre, amely a legveszélyesebb és a kiemelt bűnügyek nyomozására specializálódott. Az iroda igazgatójának dr. Bolcsik Zoltán r. dandártábornokot nevezte ki a belügyminiszter.
A szervezet az elmúlt két évtized alatt több átalakításon és átszervezésen esett át. Ami azonban soha nem változott, az az, hogy az NNI mindig is a rendőrség központi bűnügyi szerve volt, és lefedte a magyar bűnüldözés teljes palettáját. Volt itt igazgató dr. Petőfi Attila r. dandártábornok, Csizner Zoltán r. ezredes, Bucsek Gábor r. dandártábornok, Bezsenyi Mihály r. dandártábornok, dr. Tarcsa Csaba r. dandártábornok, valamint Opauszki András r. ezredes. Az egységet jelenleg Jeney Áron r. ezredes vezeti. Mára a Készenléti Rendőrség egyik igazgatóságaként működő széles nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik, és nemcsak európai, hanem transzatlanti és más nemzetközi bűnügyi műveletekben is részt vesz. Székhelye az Aradi utcából 2019-ben áttevődött a Labanc utcába, de ezen túl még számos budapesti és vidéki objektumban is dolgoznak NNI-sek.
2023 februárja óta a Bűnügyi Ellátó Igazgatóság beintegrálódásával feladatkörébe tartozik valamennyi rendőrséget érintő fedett műveleti tevékenység is, így az operatív felderítői hálózat teljes egésze, beleértve a bűnügyi hírszerzői feladatokat is. Ezen kívül a tanúvédelem is itt összpontosul.
Míg 20 évvel ezelőtt az egység több mint 400 fővel 5 főosztállyal és 24 osztállyal működött, mára a létszám közel 800 főre duzzadt, és 2 szolgálatra, 10 főosztályra és 36 osztályra tagozódik.
A csapatzászló-adományozási ünnepséget tegnap délelőtt tartották az NNI központi épületében, ahol az elöljáró dr. Pintér Sándor belügyminiszter volt. Személyesen adta át az összetartozást és egységet jelképező szervezeti lobogót az igazgatónak. Mint azt beszédében hangsúlyozta, összetett az itt dolgozó nyomozók feladata, ugyanakkor a munkatársak elhivatottsága, felkészültsége, és itt felhalmozott szakmai tapasztalata alapján kijelenthető, hogy nem lehet olyan bűnügy, nem lehet olyan kihívás, amit ez az egység ne tudna megoldani.