80. születésnapján köszöntöttük Dr. Bodrácska János nyugalmazott r. vezérőrnagyot
Budapest korábbi rendőrfőkapitányát – stílusosan – korabeli rendőrségi gépjárművel látogatta meg Dr. Terdik Tamás r. vezérőrnagy, Budapest rendőrfőkapitánya és Almagro Carmen r. ezredes a főkapitány gazdasági helyettese.
„Aki felszerel a rendőrséghez, az soha nem abban gondolkozik, hogy holnap főkapitány leszek. Erről szó sincs. Arról van szó, hogy kap egy feladatot és ezt a feladatot vagy jól csinálja, vagy rosszul csinálja. Én, amikor felszereltem a rendőrséghez, eldöntöttem, hogy ha már ezt csinálom, akkor olyan szinten csináljam, hogy megtanuljam a csínját-bínját, mindent tudjak róla, ami előre viszi az én munkámat”. – így kezdte főkapitányságának történetét a még mindig nagyon karizmatikus, tekintélyt parancsoló egykori budapesti főkapitány a BRFK 140 című könyvben.
Bodrácska János a zuglói kapitányságon kezdte el a pályafutását. A későbbi főkapitány hat hónapig utcai szolgálatot látott el; abban az időben mindenki az „utcán” kezdett. Majd következett az alapfokú iskola. Érettségizettként őrmesteri rendfokozat dukált az újonc Bodrácskának, aki később a bűnüldözői munkát választotta. A tiszti iskolát színjeles eredménnyel végezte el, alosztályvezető lett.
Bodrácska Jánost 1980-ban a kerületből nevezték ki a vagyonvédelem élére. Ez az egység volt az ország legnagyobb alosztálya 117 fővel. Közben jeles eredménnyel elvégezte az Rendőrtiszti Főiskola bűnügyi szakát. Ezt követően az ELTE jogi karára járt, amit cum laude eredménnyel abszolvált. Legendás ügyeket oldott meg csapatával; mint például a hengerzár töréses sorozatbetöréseket, vagy a Presztizs ügyet, ami Magyarország első bűnszervezetének felszámolása volt. A Szépművészeti Múzeumból ellopott festmények ügyének felderítése is ennek az alosztálynak az eredménye volt.
Csepelen volt bűnügyi osztályvezető, majd a XX. kerületben kapitány; a taxisblokád idején került újra vissza a központi szervhez a bűnüldözési osztály élére.
A főkapitányi székbe 1992. január 3-án került, Pintér Sándort váltotta.
Az új vezető jól ismerte Budapestet, sok új intézkedést vezetett be: például teljesen átszervezte a BRFK-t. Az „életen” már nem tizenhat, hanem negyven nyomozó dolgozott és a BRFK teljes létszáma elérte a 9 ezer főt. Bodrácska János belépett az európai fővárosok főkapitányi klubjába, külföldi példák nyomán sok hasznos újdonságot vezetett be, például ismertté tette hazánkban a profilalkotást.
A főkapitány 55 évesen vonult nyugdíjba.
Forrás: Nothoff Ingrid – Dobó Katalin Anita – Szabó Bettina – Sári Tamás Dávid: BRFK 140 című könyve