Almát a körtével
Hiányos adatokból téves következtetést vont le, majd formált véleményt a Privátbankár.hu újságírója.
A Privátbankár.hu internetes oldalon 2018. július 28-án 16 óra 29 perckor „Kibújik a szög a zsákból, Magyarország mégsem biztonságos?” című cikkre reagálva az Országos Rendőr-főkapitányság az alábbiakat teszi közzé.
Nehéz dologra vállalkozik az, aki egyrészt az Eurostat, másrészt a magyarországi Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztikai rendszer (ENyÜBS) adatai összetételére vonatkozó ismeretek hiányában, az illetékes szervek megkérdezése nélkül - pusztán bizonyos számadatok alapján - vállalkozik a közbiztonsági helyzet általános értékelésére.
Ha az újságíró a cikke megjelentetését megelőzően megkereste volna az Országos Rendőr-főkapitányságot, megtudhatta volna, hogy az Eurostat által a 2008-2014. év közötti időszakra, majd a 2015. és 2016. évre vonatkozóan – Magyarországot érintően közölt – számadatok nem ugyanazon adatköröket tartalmazzák, így azok tendenciák és következtetések levonására sem alkalmasak.
Hangsúlyozandó, hogy a cikk által hivatkozott - Eurostat forráson alapuló - „Gyilkosságok százezer főre” elnevezésű kimutatás Magyarországot érintő adatai nem az Országos Rendőr-főkapitányságtól származnak. Azonban a számadatok ismeretében kiemelendő, hogy amíg a cikkben szereplő, 2008-2014. év közötti időszak magyar vonatkozású adatai kizárólag a szándékosan elkövetett, befejezett emberöléseket foglalják magukban, addig a 2015. és 2016. évre vonatkozó adatok ezen felül tartalmazzák még a gondatlanságból történt emberöléseket, valamint a szándékosan elkövetett, de a befejezettség stádiumába nem került eseteket (előkészület, kísérlet) is.
A cikk végkövetkeztetéseivel ellentétben tény, hogy Magyarországon a 2010–2017. közötti időszakban az összes ismertté vált bűncselekmény száma 50%-kal (430 ezerről 215 ezerre), az emberölés bűncselekmények száma 43%-kal (306-ról 175-re), ezen belül pedig a szándékos, befejezett emberölések száma 31%-kal (130-ról 90-re) csökkent. A szándékos, befejezett emberölések 100.000 lakosra jutó arányszáma Magyarországon a 2010–2017. közötti időszakban - a cikkben közöltekkel ellentétben - 1,3-ról 0,9-re csökkent.
Az, hogy az Eurostat által közzétett táblázat mely országra vonatkozóan, milyen adatokat jelenít meg, egy elemző cikket megírni szándékozó újságírótól – a polgárok hiteles tájékoztatása érdekében - minimálisan elvárható lenne, hogy tájékozódjon azok mögöttes tartalmáról, valamint azok értelmezéséről az illetékes nemzeti bűnüldöző hatóságtól.
Ennek okkal, vagy ok nélkül történő elmulasztása és a közvélemény félretájékoztatása nem egy ország közbiztonságát, hanem a cikket megjelentető újságírót minősíti.