De-mine HU-HR II.
Sajtónyilvános szakmai napon adott tájékoztatást lőszermentesítési projektjéről a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság.
A rendezvény célja az volt, hogy a jelenlévők átfogó képet kapjanak „A háborús szennyezéssel érintett területek felszámolása” című projektről, illetve megtekinthessék a folyamatban lévő lőszermentesítés gyakorlati végrehajtását is.
A projekt előzménye, hogy a Horvát Aknamentesítési Központ 2014-ben kérte fel a főkapitányságot a Duna és a Dráva közti határszakaszon 2013-ban sikeresen befejezett aknamentesítési projekt folytatásaként tervezett új uniós finanszírozású pályázaton való részvételre. Az első projekt humanitárius aknamentesítési tevékenységre irányult, akkor a talaj felső húsz centiméteres sávjában 31 veszélyes tűzeszközt, köztük gyalogsági és harckocsi aknákat találtak. A tűzszerész szakemberek által összegyűjtött adatok alapján azonban valószínűsíthető volt, hogy a talaj mélyebb rétegeiben is vannak fel nem robbant hadianyagok, például gránátok, lőszerek.
A rövid nevén De-mine HU-HR II. projektként ismertté vált pályázat finanszírozását az Európai Bizottság 2016-ban hagyta jóvá. A huszonnégy hónapos EU projekt 2016. június 1-jén kezdődött és végrehajtása 2018. május 31-ig tart. Összköltségvetése összesen meghaladja a 3,5 millió eurót, amelyből a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság több mint 1 250 000 euró felhasználására jogosult.
A főkapitányság projektmenedzsmentje és a lőszermentesítést végző tűzszerész vállalkozások 2017. október 30-án Kölked településtől délre a Dunagát mellett húzódó határszakaszon kijelölt területen mutatták be a sajtó képviselőinek a projekt tevékenységeit és jelenlegi állását. A szakmai fórumon Máté Szabolcs rendőr alezredes, projektvezető tájékoztatója után a „Baranya UXO 2017” konzorcium részéről Ináncsi József vezető tűzszerész mutatta be a lőszermentesítés során a terepen használt gyakorlati módszereket, eljárásokat és eszközöket. A szervezők részéről elhangzott, hogy speciális detektorokkal legalább 1,5 méteres mélységig vizsgálják át a főként a Duna-Dráva Nemzeti Park vagyonkezelésében lévő védett területeket, majd a fémkeresőkkel és talajradarokkal megtalált hadianyagokat a talajból kiemelik és megsemmisítésre átadják a Magyar Honvédség tűzszerész alakulatának. A mentesített területeken a nemzeti park szakemberei természeti rehabilitációs tevékenységet végeznek. A fentieken túl a projekt keretében sor kerül a két folyó közti szárazföldi határszakaszon lévő határjelek teljes felújítására, és egy digitális adatbázis létrehozására is.
A rendezvényen a sajtó munkatársain kívül részt vettek a vezető kedvezményezett Horvát Aknamentesítési Központ képviselői, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai, az Országos Rendőr-főkapitányság szakirányítói, valamint a Széchenyi Programiroda Magyar-Horvát Közös Titkárságának vezetője is.
A pályázat az Interreg V-A Magyarország-Horvátország Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014-2020-as időszakára létrehozott Uniós pénzügyi alapok társfinanszírozásával valósul meg.