DVI Hungary

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
ORFK Kommunikációs Szolgálat

Tömegszerencsétlenségek áldozatainak azonosításáról és kémiai, biológiai, radioaktív és nukleáris védelemről tanácskoztak szakemberek.

A Disaster Victim Identification (DVI) a tömegszerencsétlenségek halálos áldozatainak azonosítása, a modern kriminalisztika komplex, interdiszciplináris szakterülete. Az Interpol 1980 óta rendelkezik DVI néven munkacsoporttal, amelynek feladata a nemzetközi tapasztalatok összegyűjtése, a „best practice” kialakítása.

A CBRN védelem (chemical, biological, radiological and nuclear defense) a modern védelmi igazgatás egy olyan területe, amely vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris anyagok általi fenyegetések és kockázatok enyhítésére szolgáló fő eszközök egyike.

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI), Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar (NKE RTK), valamint a Semmelweis Egyetem Igazságügyi és Biztosítás-orvostani Intézet (SE IBOI) szervezésében a tavalyi év júniusában INTERPOL kiképzők által tartott DVI képzésre került sor. A részt vevő 25 bűnügyi technikus és nyomozó, valamint 10 orvos és fogorvos nemzetközi DVI munkára jogosító tanúsítványt kapott.

A 2019. június 19 és 21 közötti képzés és gyakorlat célja egyrészről a már megszerzett DVI képességek ellenőrzése, a technikai lehetőségek fejlesztési irányainak kidolgozása, a társszervekkel történő hatékony munkavégzés kialakítása. Cél továbbá a rendelkezésre álló CBRN védelmi képesség a DVI egységgel való megismertetése, valamint az ilyen körülmények között történő helyszíni és áldozatazonosító munka bemutatása és gyakorlása.

Az első napon hazai és külföldi előadók számoltak be a témát érintő tapasztalataikról, amelyet eszközbemutató követ, a második napon komplex gyakorlatra került sor, amelyet az utolsó napon elemeztek ki a résztvevők.

A helyszíni gyakorlatra a Bátonyterenyén található repülőtéren került sor. A kitalált történet szerint egy majálison a nézők közé zuhan két kisrepülőgép; baleset következtében sokan elhunynak, megsérülnek. A helyszínre kiérkező katasztrófavédelemi munkatársak a roncsok között két ládát találnak, az egyiken nukleáris anyagot jelölő jelzés van, a másik ládában robbanószernek tűnő anyag látható. A hatályos protokoll alapján megkezdik munkájukat az illetékes hatóságok.

Az események feldolgozásában közreműködtek a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ, az SE IBOI, az NKE RTK, a Terrorelhárítási Központ CBRN Osztály, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság, a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, az Országos Mentőszolgálat, és a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpont Sugárbiztonsági Labor munkatársai.

 

<< Vissza az előző oldalra