Együttes fellépés az emberkereskedelem ellen
A tavalyi évhez hasonlóan az emberkereskedelem elleni küzdelem európai napjához kapcsolódóan, ismételten kétnapos szakmai szimpóziumot szervezett a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI).
A 2024. november 4–5-én Balatonfüreden megtartott szakmai képzésen rendőrök, ügyészek, a Kúria, a Belügyminisztérium, az Igazságügyi Minisztérium képviselői, a Legfőbb Ügyészség, a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM), az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) képviselői vettek részt. Az emberkereskedelem elleni küzdelem éves szakmai képzésének hagyományteremtő célja a KR NNI Nemzetközi Bűnözés Elleni Főosztálya által 2023-ban megszervezett szakmai konferencia mintájára 2024-ben – majd a Széchenyi Terv Plusz program keretében elnyert pályázatnak köszönhetően egészen 2027-ig – ismételten összehívni az ügyészség és a rendőrség szakterületen jártas munkatársait egy kétnapos szakmai továbbképzésre. A program idén is szorosan kapcsolódott az emberkereskedelem elleni küzdelem európai napjához, melyet október 18-án tartottak.
A KR NNI Emberkereskedelem Elleni Osztálya által a Nemzetközi Oktatási Központ közreműködésével – a Kompetenciafejlesztés a határon átnyúló bűnözés elleni hatékony fellépés érdekében elnevezésű Széchenyi Terv Plusz program keretében – megszervezett szakmai képzésen a résztvevők plenáris előadásokat, esettanulmányokat ismerhettek meg. Áttekintették a nyomozóhatósági, ügyészi és bírói jogalkalmazói gyakorlatot az emberkereskedelemre szakosodott rendőrök és ügyészek közötti műhelymunka elősegítése, valamint az emberkereskedelem elleni közös fellépés jegyében.
A szakmai képzés egyik fő fókusza az áldozatoknak nyújtható támogatások összegzése volt, esetbemutatásokkal, az áldozatok azonosításának és irányításának gyakorlatával. Nagy hangsúlyt kapott a programban részt vevő rendőri állomány érzékenyítése is. Ennek során igazságügyi pszichológus szakértő ismertette az emberkereskedelem áldozatainak pszichológiai jellemzőit, a szexuális kizsákmányolás által okozott traumák hatását, a felmerülő releváns szakértői kérdéseket. Szó esett az emberkereskedelem és kényszermunka miatt elrendelt nyomozások aktuális jogalkalmazói gyakorlatáról esetpéldákon keresztül, a szakterület nemzetközi bűnügyi helyzetképéről, az igazságügyi együttműködés lehetőségeiről illetve a vagyonvisszaszerzés fontosságáról.
Visszatérő momentum volt az előadók részéről annak hangsúlyozása, hogy az emberkereskedelem ellen küzdő valamennyi szervezet közvetlen és folyamatos együttműködésére van szükség a cél elérése érdekében, hiszen minden élet számít.