Huszárok az Anna-bálon

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Készenléti Rendőrség

A Nemzeti Lovas Díszegység tagjai idén is részt vettek a Balatonfüreden megrendezett eseményen.  

A balatonfüredi Anna-bál mindkét napján, 2022. július 23-án szombaton, valamint 24-én vasárnap is szerepet kaptak a Készenléti Rendőrség lovas huszárai.

A bálnak helyt adó Anna Grand Hotel bejáratánál a Nemzeti Lovas Díszegység díszsorfalban sorakozva adott tiszteletet a fiatal első bálozóknak, a díszvendégeknek és a résztvevőknek.

Az esemény első napján a tavalyi bál szépe, Horváth Eszter sétakocsikázott körbe Balatonfüreden a mezőhegyesi ötösfogat hintóján, akit a Nemzeti Lovas Díszegység kilenc tagja kísért. Vasárnap, a hagyományoknak megfelelően, ugyancsak a lovas huszárok adták a díszkíséretet az idén megválasztott Anna-bál Szépe és Udvarhölgyei részére a mezőhegyesi, a szilvásváradi és a bábolnai fogatokon történő kocsikázásukhoz.

Az idén 197. alkalommal megrendezett balatonfüredi Anna-bálon először jelent meg a Nemzeti Lovas Díszegység csapatzászlója, valamint a kürtös, aki a piros színű csákó tollával tűnt ki a lovas huszárok közül. A fekete nóniusz fajtájú lovak között egy szürke mezőhegyesi sportló vitte a csapatzászlót, magára terelve ezzel a figyelmet. Az „egy zászló alatt vonulás” az összetartozást és a közös célért való tenni akarást jelenítette meg, hiszen egy nemzetnek talán az egyik legfontosabb erénye a közösségekben rejlő erő.

A huszárság modern kori megjelenítése 2001. január 1-je óta tartozik a rendőrség feladatkörébe, amikor is az akkori belügyminiszter a lovas tradíció megőrzése és folyamatosságának biztosítása céljából létrehozta Magyarország Nemzeti Lovas Díszegységét, amelynek bázisát a Készenléti Rendőrség Lovas Alosztály állománya, valamint a területi szervek lovas szolgálata adja.

A Nemzeti Lovas Díszegység legfőbb feladata az állami és nemzeti ünnepeink méltóságának hangsúlyozása azáltal is, hogy a magyar huszár hagyományőrzés értékeit felhasználva kiemelt ünnepeinken díszelegjen, valamint díszjárőr szolgálatot teljesítsen.

A „magyar huszár” a történelemben való több mint 500 éves helytállásáért 2007-ben Magyar Örökség Díjat kapott, emellett a Hungarikum Bizottság döntése értelmében 2017-ben a hungarikumok közé is bekerült.

A Nemzeti Lovas Díszegység huszárai a 8. Coburg huszárezred egyenruháját viselik: piros nadrágjukkal, fehér kesztyűben és zöld felsőruházatukkal jelenítették meg a nemzeti trikolort a balatonfüredi Anna-bálon.

A Nemzeti Lovas Díszegység megalakulásának 20. évfordulója alkalmából megrendezett ünnepség videóját itt tekintheti meg.

Képek: Pintér Adrienn (Nyár 22), Rauch-Zsigó Blanka, Vezda László.

<< Vissza az előző oldalra