Kopjafa- és emléktábla-koszorúzás Szent László napján
A Készenléti Rendőrség június 27-én – a határőrök védőszentjének napja alkalmából – koszorúzással egybekötött megemlékezést tartott a Határőrség Országos Parancsnokságának egykori objektumában.
A határőrség napját több mint harminc éve – 1992 óta – a határőrök védőszentje, Szent László lovagkirályunk emléknapjához kötődően ünnepeljük, akinek nevéhez fűződik a korai magyar határőrizet megszilárdítása és a határvédelem megszervezése. A Magyar Köztársaság határőrsége 2008. január 1-jén olvadt be a rendőrségbe, szervezeti önállósága megszűnt, ingatlanjai, járművei és egyéb eszközei a rendőrség vagyonkezelésébe kerültek.
Az Országos Rendőr-főkapitányság az integráció óta figyelmet fordít a határőrség hagyományainak, testületi szellemiségének ápolására, így az ezek emlékét őrző koszorúzási ünnepséget tartott a Készenléti Rendőrség a Nemzeti Nyomozó Iroda Labanc úti központi objektumában felállított kopjafánál és az épület bejáratánál elhelyezett emléktáblánál. A kopjafa a hősi halottaknak állít emléket, melyet restaurálását követően 2020-ban helyeztek át eredeti otthonába, a Határőrség Országos Parancsnoksága egykori objektumába. Az emléktáblát az épület korábban betöltött funkciójának tiszteletére tavaly avatták fel.
A megemlékezést a Készenléti Rendőrség Zenekara, a Díszőrség és a Nemzeti Lovas Díszegység közreműködése mellett tartották.
A himnusz és határőrhimnusz elhangzását követően ünnepi beszédet mondott Béndek József ny. r. altábornagy, a határőrség volt országos parancsnoka és Kovács István r. vezérőrnagy, gazdasági országos rendőrfőkapitány-helyettes.
Béndek József ny. r. altábornagy beszédében elmondta, hogy a határőrség fejlődését és váratlan helyzetekre való felkészülését mindig önmaga kezdeményezte, kidolgozta – és a lehetőségei szerint biztosította – hozzá a jogi, szakmai és gazdasági feltételeket. Kiemelte, hogy egy nagy család tagjai voltak, annak minden gondjával és örömével együtt. Az emlékek mellett a határőr eskühöz való érzelmi kötődésük miatt vannak most itt, hiszen jó visszagondolni az együtt töltött évekre. Köszönetet mondott minden hivatásos és sorállományú határőrnek, polgári dolgozónak, aki becsülettel, határőrhöz méltó módon dolgozott és teljesítette a haza iránti kötelességét.
Kovács István r. vezérőrnagy elmondta, hogy köszönet illeti mindazon rendőröket és szerződéses határvadászokat, akik a rájuk bízott modern és korszerű eszközökkel, esküjükhöz hűen, maradéktalanul látják el a határvédelmi feladatokat a schengeni külső határszakaszon. Munkájuk a mai napig is harc, de már nem ellenséges haderőkkel szemben, hanem azokkal a személyekkel, bűnszervezetekkel szemben, akik illegálisan, akár erőszakos cselekmények árán is megpróbálnak bejutni országunkba, veszélyeztetve társadalmunk közbiztonságát. A határőrség jogutód szerveként figyelmet fordítunk a határőrség hagyományainak, valamint testületi szellemiségének ápolására és fenntartására, így az ezek emlékét őrző két kiemelt helyszínen, Apátistvánfalván és a Labanc utcai objektumban történő megemlékezés a rendőrség vezetésénél kiemelt jelentőséggel bír.
A beszédeket követően a megemlékezők a kopjafánál elhelyezett koszorúkkal tisztelegtek az elhunyt határőrök emléke előtt, illetve a tavaly felavatott emléktáblát is megkoszorúzták. Az ünnepélyes esemény után lehetőség nyílt kötetlen beszélgetésre, múltidézésre.