Mobil hőképfelderítő rendszer beszerzése
Az Országos Rendőr-főkapitányság Magyarország schengeni külső határszakaszain az államhatár honi és túloldali terepszakaszainak megfigyelésére szolgáló felderítő eszközök (pl.: stabil és mobil elektrooptikai megfigyelő rendszerek) kiegészítésére korszerű, új típusú hordozóeszközökre (UAV) szerelt felderítő eszközöket és rendszereket kíván beszerezni. A fejlesztés révén a korábbi statikus 2 dimenziós felderítési módszerek kerülnek kiegészítésre a megfigyelési pozíció függőleges síkban történő dinamikus változtatásával, a 3. dimenzióban történő felderítési képességgel, ami a vertikális megfigyelési látószög igény szerinti változtatását teszi lehetővé.
A program a Határigazgatási és Vízumpolitikai Eszköz Plusz 4,791 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásával valósul meg.
A zöldhatár őrizetének technikai támogatására a magyar Rendőrség már eddig is széleskörűen alkalmazta a különböző elektro optikai (a továbbiakban EO) - video és hőkép - felderítő rendszereket.
A határőrizeti rendszer működtetése során az egyes határőrizeti elemek komplex rendszert alkotnak, a rendszer technikai támogatás szerinti felépítése az alábbiak szerint alakul:
- a nagyobb kiterjedésű, sík és nyílt területek megfigyelése és ellenőrzése stabil hőképfelderítő rendszerekkel,
- a stabil hőképfelderítő rendszerek által a domborzati viszonyok, vagy a terep részleges fedettsége miatt részben belátható, de gépjárművel megközelíthető terepszakaszok megfigyelése mobil hőképfelderítő rendszerekkel,
- a stabil és mobil hőképfelderítő rendszerekkel nem ellenőrizhető területeken kézi hőkamerával, kézi éjjellátó eszközökkel megerősített élőerővel és a magyar-szerb határszakasz mentén a komplex határvédelmi rendszerrel.
A határőrizet technikai támogatására korábban beszerzett kombinált EO (nappali- és hőkamera) rendszerek alkalmazási tapasztalatainak vizsgálata során megállapítottuk, hogy a meglévő kamerarendszerek jól beépíthetők a határőrizeti rendszerbe, a különböző időjárási és környezeti viszonyok (domborzat, növényzet) között, az esetek nagy részében hatékonyan alkalmazhatóak és jelentősen hozzájárulnak a határőrizet hatékonyságának növeléséhez, ezért továbbra is szükséges, hogy az eszközök állandó rendszerelemként funkcionáljanak.
Az UAV-ok alkalmazásával a korábbiakhoz képest egy dinamikusabb megfigyelő rendszerre teszünk szert, mivel ezek az eszközök (még a vezetékes drónok is) eltérő (magasságban és oldalirányban is változtatható) megfigyelési pozíciókat tesznek lehetővé, megkönnyítve a célok egyértelmű azonosítását. A terepjáró képességű hordozójárművek mobilitását kihasználva a lehető legoptimálisabb helyszínről leszünk képesek indítani az eszközöket.
A projektmegvalósítás helyszínei:
Országos Rendőr-főkapitányság, 1139 Budapest, Teve utca 4-6.
Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság 6000 Kecskemét, Batthyány utca 14.
Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság 6722 Szeged, Kossuth Lajos utca 22-24.
Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság 4300 Nyírbátor, Bocskai utca 2-4.
A projektről még itt olvashatnak.
További információ kérhető:
Kanyog Andrea r. őrnagy
06203869352
kanyoga@orfk.police.hu