Nemzeti radiológiai gyakorlatot tartottak a stadionban
Egyedülálló radiológiai gyakorlat zajlott október 11-én a budapesti Nemzeti Atlétikai Központ (NAK) területén. A résztvevő magyar illetékes szervek egy radiológiai terrortámadás elhárítását szimulálták nemzetközi szakértők előtt.
Az Európai Bizottság Migrációügyi és Uniós Belügyi Főigazgatóság (DG HOME) felkérésére a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont (EK), a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) és a Terrorelhárítási Központ (TEK) szervezésében került sor a nemzetközi gyakorlatra, melynek célja egy tömegrendezvény elleni, radioaktív anyaggal szennyezett robbanóeszközzel, ún. piszkos bombával megkísérelt terrortámadás elhárítása volt. A gyakorlat a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokság helyszínén nukleáris védettséggel foglalkozó nemzetközi és hazai szakértők előtt zajlott, mely ezáltal a hazai illetékes szervek képességeinek egyfajta bemutatása is volt.
Az elképzelt szituáció előzményét egy előre rögzített videó alapján ismerték meg a szakértő vendégek. A filmszerű epizódokból kiderült, hogy egy terrorcsoport nukleáris vagy egyéb radioaktív anyaghoz jutott hozzá, amit átcsempésztek a határon azért, hogy egy tömegrendezvény helyszínén piszkosbomba támadást hajtsanak végre Magyarországon. A stadionban jelenlévő megfigyelők már a vetítés által ismert információk birtokában tett hatósági intézkedéseket szemlélhették a helyszínen. A TEK, majd a KR NNI demonstrálta, hogy mi történne egy valós helyzetben. A fokozott biztonsági rendelkezések bevezetésének és a sugárzásmérő berendezések jelzésének eredményeként a műveleti egység elfogta a nukleáris anyagot szállító kisteherautó sofőrjét, a KR pedig megkezdte a stadion evakuálását, amelynek szimulálásához a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) önkéntes hallgatói biztosították a tömeget. Ezzel egyidejűleg a TEK tűzszerész csapata is nekilátott a munkának a robbanószerkezet hatástalanítása érdekében. A TEK CBRN egységének (CBRN – Chemical, Biological, Radiological, Nuclear) feladata volt a járműben lévő sugárzó anyag lokalizálása, a sugárzás mértékének, illetve ennek függvényében a tűzszerész által a helyszínen eltölthető időnek a meghatározása. Ők gondoskodtak arról, hogy a műveletben résztvevők közül senki és semmilyen eszköz ne hagyhassa el a helyszínt, amely sugárzó anyaggal szennyeződhetett, illetve elvégezték a sugárzó anyaggal szennyezett tűzszerész mentesítését. A hangsúly az együttműködésen van, hiszen a kidolgozott protokoll lehetővé teszi, hogy egy helyszínen egymással párhuzamosan, egymás tevékenységét segítve tudjanak dolgozni a TEK speciális egységei. A gyakorlat alkalmával – ahogyan éles helyzetben is történne – az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) nyújtott technikai segítséget a tömeges mentesítés feltételeinek megteremtésében, de munkatársaik részt vettek a szennyezett beavatkozók mentesítésében is.
Ezt követően a KR NNI MSZ Bűnügyi Technikai Főosztály feladatai kerültek fókuszba. Egy olyan bűnügyi helyszínen, amely radioaktív anyaggal szennyezett, teljesen más protokoll szerint kell eljárniuk a technikusoknak is a bűnjelek begyűjtése során. A sugárzó anyaggal szennyezett bűnjelek kezelése és vizsgálata szintén komoly kihívás. Erre külön eljárásrendet dolgozott ki egy közös projekt keretében a KR NNI Bűnügyi Technikai Főosztály és az EK, melyet ennek a gyakorlatnak a keretében be is mutattak.
A gyakorlat során bemutatásra került egy radioaktív anyaggal szennyezett mobiltelefon, valamint egy begyűjtött DNS minta helyszíni elemzése is, speciális védőfelszerelések és hordozható DNS elemző készülék felhasználásával. A bűnjelek helyszíni vizsgálatára a gyors adatszolgáltatás miatt van szükség, hogy a kapott információk alapján egy esetleges másodlagos terrortámadást megelőzhessenek a hatóságok.
A nukleáris és egyéb radioaktív anyagok felhasználásával tervezett terrortámadások megelőzése, felderítése és kezelése globális kihívás, amely a releváns szervezetek széleskörű összefogásával kezelhető. A DG Home célja, hogy az ilyen nagyszabású együttműködési gyakorlatokat lehetővé téve segítse az európai országokat a nukleáris és egyéb radioaktív anyagok tiltott felhasználása elleni küzdelemben, az erre való felkészültségük erősítésében, és elősegítse a nukleáris védettségi kultúra kialakítását.