Népszava: csúsztatások sorozata

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
ORFK Kommunikációs Szolgálat

Az országos rendőrfőkapitány megalapozottan jelentette ki, hogy „A rendőrség bírságolási gyakorlatában nincs jelen az etnikai profilalkotás jelensége.”

Szándékos csúsztatásokat tartalmaznak a Népszavaonline „A főkapitány nem tud etnikai profilalkotásról” című, 2014. augusztus 23. 5 óra 9 perctől hozzáférhető és a Népszava című országos terjesztésű napilap 2014. augusztus 23-án megjelentetett lapszáma 3. oldalán ugyanezzel a címmel megjelent közlései.

 

A közlések azonos szerzője (B.I.M.) a „Szigorúan ellenőrzött iratok” című, a magyar igazoltatási gyakorlat hatékonyságáról és etnikai aspektusairól készült kutatási jelentésre hivatkozva vonja le azt az alapvetően téves következtetést, hogy az országos rendőrfőkapitány önellentmondásba keveredett, amikor a Roma Sajtóközpont, a Társaság a Szabadságjogokért, az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda, valamint az Ide tartozunk! Roma Közösségi Hálózat képviselői 2014. július 15-én keltezett levelére válaszolva nem tartotta indokoltnak közös munkacsoport létrehozását a rendőrség szabálysértési bírságolási gyakorlatának fejlesztése érdekében. A csúsztatás szándékossága nyilvánvaló: a rendőrség igazoltatási gyakorlatát nem lehet a rendőrség szabálysértési bírságolási gyakorlatával összehasonlítani.

Az országos rendőrfőkapitányhoz az elsősorban Észak-Kelet Magyarországon általuk tapasztalt szabálysértési bírságolási gyakorlat okán fordultak a civil szervezetek. A kutatás ezzel szemben Budapest VI. kerületében, Kaposváron és Szegeden vizsgálta a rendőrség igazoltatási gyakorlatát. A földrajzi eltérések ugyancsak alapjaiban kérdőjelezik meg az összehasonlíthatóságot.

A közlések „néhány éve” végzett kutatásként idézik a STEPSS (Strategies for Effective Police Stop and Search – Hatékony rendőrségi igazoltatási stratégiák) program keretében a Magyar Helsinki Bizottság, az Országos Rendőr-főkapitányság és a Rendőr-tiszti Főiskola bevonásával végrehajtott kutatást, melynek anyagi forrását az Európai Bizottság AGIS programja és a Budapesti Nyílt Társadalom Intézet Alapítvány (OSI) biztosította. Ezzel szemben lényeges, de a közlésekben nem szerepeltetett adat, hogy a kutatás adatfelvételére 2007. szeptember 17. és 2008. március 17. között került sor. Ténylegesen néhány, pontosan hét éve. Az adatfelvétel óta eltelt „néhány” évben azonban a rendőrségen belül számos vonatkozásban kifejezetten jelentős szemléletváltás történt.

<< Vissza az előző oldalra