Rendőrök a NATO hadgyakorlaton

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda

A világ legnagyobb többnemzetiségű katona egészségügyi együttműködési gyakorlatán a Vigorous Warrior 2024-en és a Clean Care 2024-en, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) által irányított áldozatazonosítást végző csoport is részt vett.

A Magyar Honvédség bakonykúti gyakorlóterén az elmúlt napokban 33 nemzet részvételével (1600 fő) zajlott az a gyakorlat, amelyen egy több tízezer fős hadtest egészségügyi biztosítását szimulálták, miközben egy hasonló képességekkel rendelkező, képzelt ellenséggel is meg kellett küzdeniük. Emellett a területen vegyi, biológiai, sugárzó és nukleáris (CBRN) fenyegetések ellen felkészülő csapatokkal a terrorizmusra adott válaszreakciók gyakorlása is zajlott. Ebben az esetben is veszélyeket szimuláltak, majd a felderítés és az elhárítás után azt gyakorolták, miként tudják átadni az egészségügyi ellátórendszernek az esetleges civil és katona sérülteket. A gyakorlat alatt igyekeztek azt is lemodellezni, hogy egy-egy katasztrófahelyzetben a civil egészségügyben dolgozókat mennyire tudják gyorsan és hatékonyan bevonni az ellátásba, ezért az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) mellett a Magyar Vöröskereszt és a KR NNI katasztrófák áldozatainak azonosítását végző csoportjai is jelen voltak.

A DVI (Disaster Victim Identification), vagyis a tömegszerencsétlenségek halálos áldozatainak azonosítása, a modern kriminalisztika komplex, interdiszciplináris szakterülete. Hazánkban a DVI-tevékenység 2017-ben indult és a KR NNI kapta azt a feladatot, hogy a áldozatazonosítással kapcsolatos nemzetközi protokollok bevezetését előkészítse. Az egység – amelynek tagjai bűnügyi helyszínelők, nyomozók, igazságügyi orvos szakértők, antropológusok, valamint egy igazságügyi fogorvos szakértők is – az évek során a különböző képzéseknek köszönhetően alkalmassá váltak az akár külföldön, akár belföldön bekövetkező, áldozatokat is követelő katasztrófa, halálos tömegszerencsétlenség esetén a nemzetközi elvárásoknak megfelelő szintű és szervezettségű áldozatazonosítási munkára. A szakemberek az Interpol sztenderdeknek megfelelően, a DVI-protokoll mentén közösen végzik a katasztrófa helyszíneken az önmagukat azonosítani nem képes, de életben lévő áldozatok, és a holttestek jellemzőinek, különös ismertetőjegyeinek dokumentálását, ujj-és tenyérnyomatok, genetikai minták rögzítését, amely alapja a  minden kétséget kizáró módon történő szakértői szintű azonosításnak. Mindezt akár CBRN ártalmak jelenlétében is végre tudják hajtani, amelyre a gyakorlaton többször került sor.

Az Interpol DVI protokolt alkalmazó nemzetek közül először a magyar kollégáinknak nyílt lehetősége a NATO gyakorlaton a katonai együttműködésre.

A nemzetközi katonai egészségügyi gyakorlat során a NATO egységek is megtapasztalhatták azt, hogy egy krízishelyeztben hogyan tudnak együttműködni a rendőrség szakembereivel, illetve a katasztrófahelyezetekben jelentős szerepet kapó civil szervezetekkel. Bár a gyakorlat kiértékelése még hátra van, az első visszajelzések alapján a magyar DVI egység munkájával elégedettek voltak a gyakorlat fő szervezői. Mindenképp fontos megemlíteni, hogy áldozatazonosítással nem foglalkoztak még katonai gyakorlaton se civil se katonai szervezetek. 

 

 

<< Vissza az előző oldalra