Térfigyelő rendszerek fejlesztése a határátkelőhelyeken

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
ORFK Kommunikációs Szolgálat

Öt hónapja üzemel a határátkelőhelyek továbbfejlesztett térfigyelő rendszere, amely a tapasztalatok szerint nagy segítséget nyújt a rendőrség projektben érintett határrendészeti szerveinek feladatellátásához.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal, valamint az Országos Rendőr-főkapitányság együttműködésének eredményeképpen 2014 júniusának végén sikeresen lezárult a Külső Határok Alap (KHA) támogatásával megvalósított „Határátkelőhelyek térfigyelő rendszerének továbbfejlesztése” tárgyú projekt.

A KHA az integrált határellenőrzés hatékonyságának növelését, a külső határok magasabb szintű védelmét, az egységes európai határőrizeti rendszer fejlesztését, valamint a harmadik országokban lévő konzuli szolgáltatások javítását, a vízumkiadás és az illegális migráció elleni küzdelem hatékonyságának növelését támogatja. Magyarország a nyugat-európai országokba irányuló illegális migráció tranzit-útvonalába esik, így a KHA például professzionális eszközökkel és technológiával segíti a határátkelőhelyen szolgálatot teljesítő szervek mindennapi munkáját.

Az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósult mintegy 370 millió forint összértékű fejlesztés a meglévő kamerarendszert 279 db új kamerával bővítette ki 10 közúti (Barabás, Beregsurány, Lónya, Tiszabecs, Záhony, Bácsalmás, Hercegszántó, Röszke, Tiszasziget, Tompa), 3 vasúti (Eperjeske, Záhony, Kelebia) és egy vízi (Mohács) határátkelőhelyen. A fejlesztéssel 14 határátkelőhely kamerarendszere újult meg, 517 darabra növelve a működő kamerák számát.

A kamerarendszer bővítése és modernizálása mellett a projekt rendkívül fontos eredménye a kameraképek elérésének bővítése, melynek köszönhetően a kamerarendszer képeihez a NAV mellett a rendőrség is on-line módon hozzáfér helyi, területi, valamint központi szinten egyaránt. 

A továbbfejlesztett rendszernek köszönhetően jelentősen nőtt a határátkelőhelyeken a kamerákkal megfigyelhető terület nagysága, ami segíti a hatékonyabb megfigyelést, a folyamatban lévő jogellenes cselekmények nyomon követését, szükség esetén a mielőbbi beavatkozást és az áthaladó utasok biztonságérzetének növelését.

Az elmúlt öt hónap alkalmazási tapasztalatai alapján elmondható, hogy a kamerarendszer a határátkelőhely rendjének fenntartása, a határforgalom-ellenőrzés hatékonyságának növelése, a határbiztonság fokozása, megerősítése terén nagy segítséget nyújt a rendőrség projektben érintett határrendészeti szerveinek feladatellátásához.

<< Vissza az előző oldalra