Terrorelhárítók a Rendőrmúzeumban

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Igazán különleges időszaki kiállítást tekinthetnek meg azok, akik ellátogatnak a Rendőrmúzeum Mosonyi utcai objektumába, ahol szeptember 19-étől várja az érdeklődőket a Terror – Merényletek, túszdrámák és terrorelhárítás Magyarországon című tárlat.

Terrorelhárítók szállták meg a Rendőrmúzeum kiállítóterét. A jelenleg aktív és egykori különleges egységek zsarui, a Készenléti Rendőrség (KR) Rendőrmúzeum, a Terrorelhárítási Központ, valamint a Magyar Különleges Erők Hagyományőrző Egyesület által összeállított, egyedülálló kiállítás megnyitójára érkeztek. A tárlat fegyveres bűnözők, terroristák, túszejtők elleni harcra kiképzett hazai rendőri egységek fejlődéstörténetét, valamint a magyarországi robbantásos merényletek, túszejtések és különleges egységek bevetését igénylő bűncselekmények történetét mutatja be.

A megnyitó a Magyar Rendőrség Zenekarának koncertjével kezdődött, majd Hajdu János altábornagy, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója köszöntötte a vendégeket. Beszédében elmondta, nosztalgikus élmény egy ilyen kiállítás megnyitóján felszólalni, hiszen 1989-től ő maga is a Komondor Terrorelhárító Szolgálat tagja volt. Az altábornagy kiemelte a megnyitón is megjelent egykori parancsnokait, Berkesi Ferenc és Boda József nyugalmazott tábornokokat, valamint Jasenszky Nándor ny. ezredest, akiktől olyan szakmai alapokat tanulhatott meg, amelyek a mai terrorelhárítás rendszerében is irányadók. Az altábornagy hangsúlyozta, a terrorelhárítás mai rendszere épít a múlt tapasztalataira, hiszen a ma már nemzetközi mezőnyben is ismert és elismert TEK több tagja is ott volt a „hőskorban”, a magyar terrorelhárítás indulásakor.

Dr. Tarcsa Csaba vezérőrnagy, műveleti országos rendőrfőkapitány-helyettes, a KR parancsnoka elárulta, hogy a kiállítás ötletét a tavaly ötven esztendeje lezajlott balassagyarmati túszdráma adta. A tárlat jelentős szelete foglalkozik a hazai terrorelhárítás történetével és szervezeti átalakulásával annak hőskorától napjainkig, így a múlt híres bűnügyei is megelevenednek. A vezérőrnagy köszönetet mondott a Rendőrmúzeum, valamint a TEK munkatársainak, továbbá méltatta a Magyar Különleges Erők Hagyományőrző Egyesület szakmai segítségét is.

Az ünnepi beszédek után a vendégek együtt járták végig a tárlatot. Számos tárgy kapcsán merültek fel érdekes történetek, Hajdu tábornok például felidézte a lefoglalt Beretta géppisztolyok magyar kézbe kerülésének történetét, amelyek egyenesen Carlostól, a „Sakál” néven is ismert terroristától kerültek először a bűnjelraktárba, majd a bevetési egyégekhez.

– Megtisztelő, hogy ezt a titkokkal teli, különleges világot a Rendőrmúzeum mutathatja be ilyen mélységében. A nagyközönség számára is láthatóvá válnak azok a tárgyak, eszközök, melyek meghatározták a különleges rendőri egységek működését – mondta Kékiné Rozsnyai Éva, a Rendőrmúzeum vezetője.

A megnyitón részt vett dr. Berkesi Ferenc ny. vezérőrnagy, a Rendőrség Különleges Szolgálatának alapító parancsnoka. Kérdésünkre elmondta, a kiállított felszerelések mögött mindig ott volt maga az ember, a felkészültség, a csapatmunka, melyek nélkül nincs esély a sikerre. A tábornok kijelentette, elismerésre méltó alapossággal összeállított tárlatot tekinthetett meg, melyben örömmel ismerte fel egykori kollégái, beosztottjai nevét.

Dr. Boda József ny. nemzetbiztonsági vezérőrnagy, aki a Rendőrség Különleges Szolgálatának parancsnokhelyetteseként maga is részt vett a terrorelhárítás történetének alakításában, elmondta, hogy méltó helyen, szakmailag magas színvonalon alakították ki a kiállítást, ahová öröm betérni.

A különleges időszaki tárlat szeptember 19. és április 5. között ingyen tekinthető meg a Rendőrmúzeum Mosonyi utcai épületében.

K. D.

FOTÓ: NAGY ZOLTÁN, VEZDA LÁSZLÓ

<< Vissza az előző oldalra