Ünnepélyes esküt tett 99 tisztjelölt
A hagyományokat követve kilencedik alkalommal tettek hivatásesküt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Rendészettudományi Kar (RTK) első évfolyamos hallgatói, de a Rendőrségi Igazgatási Központban (RIK) megtartott ünnepségen elismeréseket is átadtak.
Túl vannak a hat hónapos rendészeti alapképzésen és a tisztjelöltvizsgán, február 7-én pedig letették a hivatásos állomány számára előírt esküt, azaz a közhivatali kötelezettségek teljesítéséről tett ünnepélyes nyilatkozatot, amelyet a legtöbben csak hivatáseskünek neveznek. Mindez méltó keretek között zajlott a RIK auditóriumában dr. Balogh János altábornagy, országos rendőrfőkapitány elöljáróságával. Az aula is zengett, amikor kórusban köszöntötték. Dr. Pozsgai Zsolt vezérőrnagy, személyügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes mellett megjelent dr. Christián László dandártábornok, az NKE oktatási rektorhelyettese, dr. Janza Frigyes ny. vezérőrnagy, a Belügyminisztérium oktatási főszemlélője, dr. Boda József ny. nb. vezérőrnagy, az NKE mellett működő tanácsadó testület belügyminiszter által delegált tagja, dr. Balla József ezredes, az NKE RTK általános és fejlesztési dékánhelyettese, dr. Fekete Csaba dandártábornok, az NKE RTK rendvédelmi tagozatának parancsnoka, Pinczésné Kiss Klára ezredes, a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ megbízott igazgatója és dr. Czene Csaba ezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Személyügyi Főigazgatóság Humánigazgatási Szolgálat szolgálatvezetője.
– A tiszti állomány felkészültsége, hivatástudata meghatározza a rendőri szervek teljesítményét és eredményeit – szögezte le köszöntőjében dr. Pozsgai Zsolt. – A sikeres tisztjelöltvizsgát követően ma esküt tettek, és rendőrszakmai képzettséget szereztek. Ezzel a rendőrség olyan tagjaivá váltak, akik képzettségüknek megfelelő szolgálati feladatokat láthatnak el, illetve szakmai gyakorlatot is végrehajthatnak. Felkészültségük alapján csak képzettségüknek megfelelő intézkedésekre jogosultak, azonban, mint a rendőrség tartaléka, jelentős erőt képeznek váratlan, nagyobb létszámot igénylő feladatokhoz. Úgy gondolom, a mai nappal letett esküvel hivatalosan is rendőrökké lettek, és a diákélet kötetlensége mellett a szolgálatellátás felelősségteljes oldalával is megismerkedhetnek.
Köszöntőjében a rektorhelyettes felelevenített egy három évvel ezelőtti, ünnepi beszédet.
– Egy idézettel szeretném kezdeni – mondta dr. Christián László. – „Meghatározó élmény volt számomra a Rendőrtiszti Főiskolán eltöltött idő. Nagyon sokat jelentett. Rendszerbe foglalt ismereteket szerezhettünk, amelyek életre szólóan megalapozták tudásunkat. Sok kiváló tanárom volt, köztük olyan emblematikus személyek, mint Németh Zsolt vagy Blaskó Béla. Amikor évekkel később a jogi egyetemet végeztem, büntetőjogból csak át kellett néznem az időközben megváltozott, különös részi tényállásokat, mert az RTF-es tudásom tökéletesen elég volt. A főiskola elvégzését követően lettem, kiváló tanulmányi eredményem miatt, soron kívül főhadnagy. Első vezetői tapasztalataimat körzeti megbízotti alosztályon szereztem, 24 évesen én voltam ott a legfiatalabb, a helyettesem majdnem kétszer annyi, de a beosztottak többsége is jóval idősebb volt, 40 év fölötti. Mindig lesznek kihívások és problémák, amelyeket meg kell oldani. Ha meg tudjuk őket oldani, akkor cselekedjünk így, ha viszont ez nem sikerül, akkor legalább éljük őket túl, ami nem egyenlő a begubózással. Szükséges hozzá ügyesség és aktivitás, amikhez képességek, képzettségek és tapasztalatok is kellenek, továbbá elszántság és akaraterő, melyeket nem lehet csak veszélyhelyzetben megszerezni. Apránként, folyamatosan kell fejleszteni magunkat, ahogy az élet nyújtja.” Így emlékezett pályafutása kezdetére dr. Balogh János altábornagy, országos rendőrfőkapitány 2021-ben, a rendészeti felsőoktatás 50. évfordulóján. Megszívlelendő szavak. Önöknek is kiváló tanáraik vannak, csak vegyék őket észre, és bátran vállaljanak többet az átlagnál.
Az ünnepségen ketten vehettek át Szent György Emlékérmet dr. Balogh János altábornagytól: a rendvédelmi tisztjelöltek felkészítésében végzett kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként Horváth Péter János őrnagy, az NKE évfolyamparancsnoka részesült a rangos kitüntetésben, illetve Bazsó-Decsov Dóra rendvédelmi igazgatási alkalmazott, az ORFK Személyügyi Főigazgatóság ügyviteli előadója, a Humánigazgatási Szolgálat munkatársa a rendvédelmi tisztjelöltekkel kapcsolatos személyügyi feladatok végrehajtása során nyújtott kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként.
– Nagyon meglepődtem, és nagyon boldog is vagyok, de nem érzem teljesen a magaménak ezt az elismerést – árulta el az ünnepség után Horváth Péter János. – Abban viszont biztos vagyok, hogy kamatozni látszik az a munka, amit ebbe az évfolyamba belefektettem. Úgy jöttek ide, hogy előzőleg mind a 99-en sikeres tisztjelöltvizsgát tettek. Az arcukon látom, hogy boldogok és büszkék is, hogy már itt tartanak. Természetesen magam is büszke rendőr vagyok, és ennek április 1-én lesz harminc éve… és ez nem vicc!
Ragyogó arcú fiatal egyenruhásokból valóban nem volt hiány.
– Örülök, hogy én mondhattam elő az eskü szövegét, mert abban a pillanatban, ahogy az évfolyamtársaim elé kiálltam, még jobban átéreztem azt a felelősséget, ami mostantól folyamatosan jelen lesz az életemben – magyarázta Rádi Roland rendvédelmi tisztjelölt. – Felemelő tapasztalás volt, és ezzel az érzettel lépek a jövőbe.
– Majdnem könnyet ejtettem, hogy idáig eljutottam – ismerte el Jeles Panna rendvédelmi tisztjelölt. – Talán azért, mert második próbálkozásra vettek fel, és nagyon örültem, hogy sikerült. Nagy dolognak éreztem, és most is ez járt a fejemben. Megtisztelő, hogy egy lehetek ebből a 99-ből. A Himnusz alatt édesanyámra is gondoltam, aki rendre és fegyelemre nevelt, és a nővéremre, Jeles Evelin hadnagyra, aki tavaly végzett az NKE Rendészettudományi Karán, és most a XIII. Kerületi Rendőrkapitányság bűnügyi osztályán előadó. Jó érzés tudni, hogy büszkék rám.