Védve a természetet
400 fő részévételével zajlik a NEST képzés a KR NNI szervezésében.
Az Interpol még évekkel ezelőtt hirdette meg a National Environmental Security Taskforce (NEST), vagyis a Nemzeti Környezeti Biztonsági Munkacsoport programját azzal a céllal, hogy hatékonyabbá tegye a környezeti bűnözés elleni küzdelmet. Ennek érdekében hét államigazgatási szerv írt alá együttműködési megállapodást 2021 áprilisában. Az Országos Rendőr-főkapitányság és a Pest Megyei Kormányhivatal mellett az aláírók között volt az Agrárminisztérium, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal is.
A program alapvetését meghatározó konvenciós feladatokat a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda környezeti bűnözés elleni szakegysége koordinálja. A természeti erőforrásokat és a környezet minőségét károsító bűncselekmények elleni egységes és hathatós fellépés érdekében tavaly a KR NNI szakterületi nyomozói négyhetes képzéssorozatot indítottak a programban résztvevő szervezeteknek. Cél azt az ismeretanyagot átadni, amire építve a szakmai grémium egymással konstruktív módon együttműködve tud tenni a környezet és a természet védelme érdekében.
Az oktatói modul utolsó képzési szakasza a héten zajlik a KR központi objektumában, a Kerepesi úton. A november 7. és 11. között folyó képzésen mintegy 110 hatósági és kormányzati alkalmazott vesz részt. A paktumot aláíró szervezetek munkatársain – természetvédelmi őrök, kormányhivatali előadók, pénzügyi nyomozók – túl, az edukációra jelentkezhettek még ügyészek és bírók is. A négy képzési hét eredményeként mintegy 400 munkatárs juthat e szakmai területen munkájukban jól hasznosítható ismeretekhez.
Az előadások során a hallgatóság betekintést nyerhet a vadon élő veszélyeztetett állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó rendszerekbe, a hazai természetvédelmi normákba, a természetvédelmi őrszolgálat munkákájába, az élelmiszerlánc-biztonsági szabályrendszerbe, a hulladékgazdálkodással kapcsolatos nemzetközi előírásokba, valamint számos területhez köthető bűncselekmény eljárási rendjébe. A résztvevők hallhatnak a hazai és a régiós természeti értékeket fenyegető leggyakoribb bűncselekményekről, de akár a hulladékgazdálkodással vagy a természetkárosító bűncselekményekkel kapcsolatos szervezett bűnözésről, illetve az ipari és a gazdasági tevékenységekhez köthető környezetszennyezésről, a madármérgezésekről, vagy akár a vadászathoz kapcsolódó csempészésekről is. Ezen túl az előadók a nemzetközi együttműködésekre is ráirányítják majd a figyelmet.
A szakmai képzés a Belső Biztonsági Alapból, a BBA-5.3.3/10-2019-00004 azonosítószámú „Szakmai képzések a szervezett bűnözés ellen” című projekt keretében valósulhat meg .