26 év után kezdődhet a nyomozás
Végre kiderült, kinek a meztelen holttestét vetette fel a víz 1997. szeptember 10-én a Florida keleti partvidékén végigfutó, belvízi csatorna Flagler Beach-i részén. Hajósok vették észre. A halottkém szerint egy héttel korábban végeztek vele, méghozzá brutálisan: megkötözték, megszurkálták, majd szitává lőtték.
Rick Staly, a Flagler megyei seriff három évvel ezelőtt határozta el, hogy mind a 21 döglött ügyük aktáját újranyitják, először is azt a négyet, amelyekben még nem sikerült azonosítani az áldozatot, ezekkel kezdték. Együttműködési megállapodást kötöttek a texasi Othram laboratóriummal, és elküldték nekik az 50 év körüli, 170 centiméter magas férfi steril körülmények között megőrzött csontmintáját. Sarah Scalia nyomozó tartotta a kapcsolatot a DNS-markerek alapján egyre nagyobb adatbázisokban vérrokonok után kutató szakemberekkel, akik tavaly áttörést értek el.
Az örökítőanyag-nyomok a kanadai Manitoba tartományba vezettek, és miután a származáskutatók Kenora és Winnipeg környékére tették az áldozat hozzátartozóinak (egykori) tartózkodási helyét, a floridai detektív felvette a kapcsolatot ottani kollégáival. A kanadai zsaruk nyilvántartásában nem volt olyan férfi, aki nyomtalanul tűnt volna el 1997 nyarán, illetve abban az időszakban, és a halotti maszk szerint készített viaszmodell alapján sem találtak egyezést, de segítettek a családfakutatáshoz DNS-mintákat leadó rokonok azonosításában és kikérdezésében. Az egyik ilyen ember ledermedt a döbbenettől, amikor a zsaruk megmutatták neki a viaszfej fotóit. „Ez Bruce! Azt hittem, csak megszakította velünk a kapcsolatot” – mondta az unokatestvér. Kiderült, hogy a ’97. szeptemberi gyilkosság áldozata Robert Bruce McPhail – bár csak a Bruce-t használta –, és 58 esztendősen érte az erőszakos halál. Egyke volt, a szülei meghaltak, gyereke nem született, és miután vitorlázási szenvedélye miatt a 90-es évek közepén áttelepült Floridába – ahol korábban is gyakorta megfordult –, alig-alig tartotta a kapcsolatot kanadai rokonságával. Ezért nem jelentették az eltűnését.
A Flagler megyei seriffhivatal 26 év után végre érdemi nyomozást indíthatott az emberölés felderítésére. Röviddel azután, hogy országos tévécsatornák híradóiban is a lakosság segítségét kérték, már többen is jelentkeztek, akik ismerték. Fényképeket is küldtek, amelyek még a 80-as évek közepén készültek Bruce McPhailről dél-floridai helyszíneken, de az is kiderült, hogy egy ideig Fort Lauderdale-ben élt. „Az adatbázisunkban is benne volt, mert 1984-ben, egy hosszabb látogatása során rablótámadás áldozatává vált. Az elkövető ásóval bántalmazta, minek következtében McPhail arccsontja és egyik csuklója is eltört” – magyarázta Sarah Scalia.
Hátborzongató érdekesség, hogy kegyetlen gyilkosai vélhetően azért dobták a férfi csupaszra vetkőztetett holttestét az Intercostal Waterway csatornába, hogy az aligátorok felfalják, ami csodával határos módon nem következett be. Illetve majdnem, mert a hajósok, akik a holttestet meglátták, egy nagy aligátort követtek, amely gyaníthatóan ezt tervezte, mert közvetlenül felé tartott. Mondhatni, 1997. szeptember 10-én az utolsó pillanatban derült fény egy szörnyű gyilkosságra, amelynek most indult a nyomozása. „Valaki valahol tud valamit erről a gyilkosságról” – mondta Rick Staly seriff, aki szerint a nagy médiavisszhang révén előbb-utóbb fény fog derülni az elkövető(k) kilétére.
SZ. Z. J.
FOTÓ: FLAGLER MEGYEI SERIFFHIVATAL, INTERNET