75 év a kutyakiképzésért
Idén ünnepelte fennállásának 75. évfordulóját a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) dunakeszi telephelye, vagy ahogy sokan ismerik, „Kutyakeszi”. Az 1949-ben létrehozott kutyavezető- és kutyakiképző iskola jelentőségéről Morva László alezredes, a ROKK Kutyavezető-képző és Állatfelügyeleti Főosztály vezetőjével beszélgettünk.
– Ez az évforduló fontos ünnep a kutyavezetőknek, hiszen az iskola 1949 óta változatlan helyen szolgálja a rendőrkutyás kiképzés folyamatosan változó igényeit – ismertette a helyszín jelentőségét Morva László, aki kiemelte, a Kispesten 1945-ben Erdei Ferenc és Németh Tibor által megkezdett kutyakiképző munka nélkül ma máshogy néznénk az iskolára. – Az ő úttörő munkájukat tette teljessé Janza Frigyes vezérőrnagy, aki két évtizeden át vezette a Dunakeszin folyó képzést.
Olyan legendás kutyákat adott a rendőrségnek az iskola, mint a 11 éves szolgálati útja során 279 bűnügyet felderítő Kántor, sőt, Dunakesziről számos szakértő segítette a híres rendőrkutya életéről szóló filmsorozat forgatását is.
– A modern rendőrkutyaképzés során ezekre az alapokra építjük a folyamatosan átalakuló rendvédelmi igények és szakmai lehetőségek által meghatározott kutya- és kutyavezető-képzést – hangsúlyozta az alezredes.
Elmondta azt is, a magyar módszertan világhírű – 2011 óta létezik az egységes, európai uniós kutyakiképzési rendszer, a Kynopol, melynek célja, hogy a szervezethez tartozó rendőri egységek kutyáit és kutyavezetőit azonos metodika szerint képezzék ki, így szükség esetén gyorsan és könnyedén tudjanak együtt dolgozni.
– Bár a koronavírus-járvány visszavetette a munkát, jövő évtől újra indul a szakmai képzés, melynek a kezdetektől Dunakeszit jelölték ki európai központnak, a szervezet titkári feladatait is Magyarország látja el – mondta a főosztályvezető, aki kiemelte, a nemzetközi együttműködés a szakmai határokon is átível. – Mindig örömet okoz, ha azt látjuk, hogy a horvát, német, ír, spanyol, román vagy épp szerb kollégák a magyar oktatási, kutyakiképzési metodikát alkalmazzák odahaza egy-egy sikeres itteni tanfolyam után. Jelenleg is folyik egy nagy sikerű mantrailing tanfolyam a horvát rendőrség két mosómedvekopójával, ők is Dunakeszin tanulnak, de Ecuadorból is kaptunk megkeresést szagazonosító képzés kapcsán. Az Egyesült Arab Emírségek kutyás rendőrei most kezdték meg a magyar moduláris képzési rendszer tanulmányozását, folyamatos az egyeztetés a külföldi alkalmazási lehetőségekről.
Az alezredes elmondta, az iskola március 31-től, kormányrendelet alapján, készen áll a magánbiztonsági cégek kábítószer- és robbanóanyag-kereső, illetve őrkutyák és közterületi őrszolgálati kutyák képzésére és vizsgáztatására.
– Ezzel párhuzamosan jövőre megkezdjük a civil kutató-mentő szervezetek képzettségi szintjének emelését és egységesítését is.
A jövőben csak azok az önkéntes kutató-mentő szervezetek vehetnek részt – rendőrségi felkérésre – kutyás személykutatási feladatokban, melyek tagjai elvégezték a Dunakeszin tartott, háromnapos együttműködési tanfolyamot, illetve melyeknek kutyái sikeres alkalmassági vizsgát tettek.
– Nagy örömöt jelent, hogy 2024-ben adományozhattuk először az év kutyás rendőre kitüntető címet a személyügyi rendőrfőkapitány-helyettes kezdeményezésére. Az odaítélés komplex feltételei között megtaláljuk a kutyás rendőrként eltöltött idő hosszát, a bevetések számát és jelentőségét. A kitüntető cím odaítélése kapcsán az iskola tesz javaslatot – emelte ki a főosztályvezető, aki úgy látja, a fenti eredmények elérése az eltelt 75 év gyümölcse, amiben mindegyik rendőrnek része volt, aki az iskolán szolgált vagy tanult.
K. D.
FOTÓ: SZABÓ GABRIELLA