A békás óra
Immár négyéves a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság által kezdeményezett, tantervbe beépített Biztonságos Közlekedés Akadémiája elnevezésű közlekedésbiztonsági, baleset-megelőzési program.
A kezdeményezés a Tatabányai és az Esztergomi Tankerületi Központtal, valamint az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Katolikus Iskolai Főhatóságával szoros együttműködésben a 2020/2021-es tanévben indult el hat általános iskolában.
Békás órák. Így hívják a gyerekek a Biztonságos Közlekedés Akadémiáját rövidítő élménygazdag, játékos és kreatív „BK-s” órákat, melyekhez nagy segítséget nyújtanak a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság és a partnerként megnyert gazdasági társaságok támogatásával beszerzett eszközök is: a mini mobil KRESZ-pálya, a kerékpárok, rollerek, kerékpárossisakok és egyebek. A diákok heti rendszereséggel tanórák vagy szakköri foglalkozások keretében, kidolgozott tematika alapján sajátítják el a biztonságos közlekedéshez szükséges ismereteket már az első évfolyamtól kezdődően, felmenő rendszerben, a tanítók koordinálásával. A program sikeres, és ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy évről évre egyre több iskola csatlakozik hozzá. A mostani tanévben újabb három általános iskola elsősei kapcsolódtak be a sorozatba, így a résztvevők összlétszáma több mint 1400.
– A gyermekek akár gyalog, akár kerékpárral vesznek részt a forgalomban, szerves részei a közlekedésnek, ezért a program célja, hogy minél fiatalabb korban kialakítsuk bennük azokat a beállítódásokat, automatizmusokat, szokásokat, valamint döntési és magatartási készségeket, amelyek hozzásegítik őket a közlekedés kockázatának csökkentéséhez – kezdi Szabó Adrienn százados, a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti osztályának kiemelt főelőadója. – A bővülő járműpark, az állandóan növekvő forgalom és sajnos a közlekedésben is egyre gyakrabban tapasztalható figyelmetlenség, továbbá a szabályok áthágásának „divatja” ma már olyan veszélyforrást jelent, amely szükségessé teszi, hogy a gyerekeket szervezetten is felkészítsük a közlekedésben való önálló részvételre.
A tervek szerint a program a gyermekek közlekedési ismereteinek elmélyítésén, valamint készségszintű alkalmazásán túl hozzájárul egy kedvezőbb közlekedési morál kialakításához is.
T. Z.
FOTÓ: RENDŐRSÉG