A horrorügygazda
Nyíregyházi nyomozók, felderítők, bűnügyi technikusok, járőrök és körzeti megbízottak is részt vettek a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság forró nyomos felderítésében, és három nap alatt azonosították Z. Zs.-nét (53), egy anyagyilkosság tettesét. E példás együttműködés késztette Illésné Csókási Anita alezredest, kiemelt főnyomozót, hogy ügygazdának jelentkezzen.
Tavaly június 1-én 13:30-kor egy nő sokkos állapotban tárcsázta a segélyhívót, és elcsukló, remegő hangon előadta, hogy nyíregyházi lakóházában brutálisan meggyilkolták egyedül élő, 80 éves édesanyját. Elsőként a mentősök értek ki a vármegyeszékhely délkeleti részén lévő kertes ingatlanhoz.
– A közeli hozzátartozó még magánkívül volt a döbbenettől, amikor kollegákkal a helyszínre értünk, és mi is megrökönyödtünk azon, amit ebben a pici házban láttunk – idézte fel Illésné Csókási Anita alezredes, aki a forró nyomos csoporttal érkezett oda. – Minden, a mennyezet és az ajtó is csupa vér volt az ingatlan nappalijában. A mentőorvos megállapította az erőszakos halált, és úgy vélte, hogy a gerincig hatoló, nyaktájéki késszúrások és a légcső átvágása miatt bekövetkezett vértől fulladás oltották ki az asszony életét, amit igazolt a halottkémi vizsgálat is. Az áldozat fiatalabbik lánya még a helyszínen elmondta, azért nézett be édesanyjához, mert nem reagált mobiltelefonos üzeneteire és hívásaira. Amikor megérkezett a házhoz, rögtön gyanús lett neki a nyitott kertkapu, mert szülője azt mindig zárta, de azt is különösnek találta, hogy a bejárati ajtó melletti szélfogóban felborult a kempingasztal. Amikor belépett a lakásba, sokkot kapott, amint meglátta vértócsában fekvő, idős édesanyját és a rengeteg vérfoltot.
Egymás után érkeztek a városi és a megyei rendőrök.
– A rablótámadás gyanúját megkérdőjelezte, hogy az ingatlan átkutatása során 852 ezer forint és több milliót érő értékpapírok kerültek elő. Nem is látszott a lakáson, hogy ott bárki is kutatott volna – folytatta az ügygazda, aki a forró nyomos felderítés során a tanúkutatásból vette ki a részét. – Szerencsére ebben az utcában több házon is van biztonsági kamera, de távolabbi, közúti térfigyelők felvételeit is lefoglaltuk, és az áldozat telefonjának híváslistája alapján 11:30 és 12:30 közé tettük a bűncselekmény elkövetésének időpontját. Röviddel 11 után egy üzlet alkalmazottja azzal hívta, hogy elkészült a szemüvege, fiatalabbik lánya pedig 12:30 körül küldte neki az első olyan üzenetet, amelyre nem kapott választ. A bűnügyi technikus márkás edzőcipő által hátrahagyott, friss nyomokat azonosított a háznál, és a lefoglalt kamerafelvételeken látható, ahogy a kérdéses időszakban egy ilyen lábbelit és baseballsapkát viselő, hosszú szőkés nő kerékpáron érkezik, majd távozik a tetthely közeléből.
Már a mentőorvos jelezte, hogy az áldozat bal kezének körme alatt friss, szervesnek tűnő kaparék található, és az orvos szakértő a sterilen kinyert mintát sürgősséggel továbbította a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ (NSZKK) genetikai szakértői részlegébe, de enélkül is hamar nyilvánvalóvá vált, hogy életének egyik utolsó, kétségbeesett mozdulatával valakibe belemart az idős nő.
– Úgy gondoltuk, az áldozat körmei alatt talált maradványok a gyilkosától származhatnak, és mivel elsősorban hozzátartozókkal érintkezett, a kollegák felkeresték a közeli rokonait, hogy DNS-mintát vegyenek tőlük. Amikor idősebbik lányához, Szilviához becsengettek, az ügy tulajdonképpen megoldódott – magyarázta a kiemelt főnyomozó. – A nő jobb arcán ugyanis friss marásnyomok látszódtak, lakásának és az ahhoz tartozó tárolónak az átkutatása során pedig nemcsak a térfigyelők felvételein látható bicikli és ruházat került elő, hanem az edzőcipő is, amelyen a bűnügyi technikus vérszennyeződést fedezett fel. Erről a vászonborítású lábbeliről azt mondta, a lánya cipője, majd ezt arra módosította, hogy a lánya szokta használni. Kollégáim őrizetbe vették, előállították, a bíróság pedig elrendelte a letartóztatását. Gyanúsítotti kihallgatásán először azt is tagadta, hogy a kérdéses időszakban arra biciklizett volna. Majd miután megmutattuk neki a kamerafelvételeket, elismerte, hogy arra kerekezett, de a bűncselekmény elkövetését továbbra is tagadta, és panaszt tett a gyanúsítással szemben. Hozzátartozói azt mondták róla: „van egy külön világa”, de azon egykori férje is ledöbbent, hogy képes lehetett egy ilyen rémtett elkövetésére. Kiderült, hogy a húgával, aki az emberölést felfedezte, egy 16 évvel ezelőtti hagyatéki vita miatt régóta nem beszélt, néhai édesanyjával pedig ’22 őszén kezdte normalizálni a kapcsolatát, egy hosszabb mosolyszünet után.
Az elkövetés eszköze minden bizonnyal az a 10 cm-es pengéjű kés volt, amelyet a helyszíni szemle során a rendőrök a konyhaszekrény fiókjában találtak meg lemosva.
– Az előzetes genetikai szakértői vizsgálat kimutatta, hogy az áldozat körmei alatti törletekből azonosított DNS a gyanúsítottól származik – közölte az ügydöntő tényt az alezredes, aki saját kérelmére lett a bűnügy gazdája. – Ebben a bűntettben a különös kegyetlenség is példátlannak mondható, a rendőri összefogás viszont példás volt, amit Töreki Sándor vezérőrnagy, bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes is elismert. Hatásköri illetékessége alapján a vármegyei bűnügyi igazgatóság koordinál minden, a Nyíregyházi Rendőrkapitányság illetékességi területén történt kiemelt, életellenes bűncselekmény ügyében folytatott nyomozást, ami a valóságban egyet jelent a rendőri szervek összehangolt csapatmunkájával. A városi kapitányság bűnügyi, felderítő és bűnügyi technikai osztályának munkatársai mellett, járőrök és körzeti megbízottak is besegítettek. Ki kell emelnem Borbély Gyula főtörzszászlóst, a vármegyei bűnügyi technikai csoport parancsnokát, akit főigazgatói dicséretben és jutalomban is részesített az NSZKK. Jó volt tapasztalni ezt a profizmust és ezt az intenzív együttműködést. Ezért is kérelmeztem az ügygazdai megbízatást.
Június végén zárult le a különös kegyetlenséggel elkövetett emberöléssel gyanúsított Z. Zs.-né aktája, amelyet az főkapitányság bűnügyi osztálya vádemelési javaslattal továbbított az ügyészségre.
SZ. Z. J.
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ, RENDŐRSÉG