A Rendőrmúzeum a Kulturális Örökség Napjain
Szeptember 21–22-én rendezték meg a Kulturális Örökség Napjai elnevezésű programsorozatot, melynek első napjához a Rendőrmúzeum is csatlakozott. Állandó és időszaki kiállításait tekinthették meg az érdeklődők, valamint gyermek- és felnőttprogramok is várták őket.
A Kulturális Örökség Napjainak különleges lehetősége a kultúra iránt érdeklődők számára, hogy olyan épületek nyitják meg kapuikat, amelyek máskor nem látogathatók, így bepillantást nyerhetünk történelmi emlékhelyekbe, kastélyokba, templomokba, múzeumokba és számos egyéb izgalmas helyszínre.
– Ezt a rendezvényt ezen a hétvégén ötven országban ünneplik, a Rendőrmúzeum már több mint húsz éve vesz részt ezen a különleges eseményen, és igyekszik minden alkalommal valami újdonsággal szolgálni – mondja Kékiné Rozsnyai Éva, a Rendőrmúzeum vezetője. – A Rendőrmúzeum szeptember 18-án új időszaki kiállítást nyitott Terror – Merényletek, túszdrámák, terrorelhárítás Magyarországon címmel, így a Kulturális Örökség Napjai programkínálatát a múzeum igyekezett a kiállítás témájához kötődő előadásokkal is gazdagítani. Ilyen volt Kiss Dávid Terrorelhárításunk hőskora 1987–2001 vagy Kocsis Piroska Merényletek a középkorban és az újkorban című előadása.
A Kulturális Örökség Napjai elnevezésű rendezvénysorozat egyik kiemelt célja, hogy érdekes és fontos épületek olyan tereit is megtekinthessék az érdeklődők, amelyek általában zárva vannak a nagyközönség előtt, ezt a lehetőséget a múzeum is kínálta a látogatóknak, így próbálva ráirányítani a figyelmet a rendőrség múltjának kulturális értékeire, azok védelmére.
– A Rendőrmúzeum ennek a célnak kíván megfelelni a nagy érdeklődésnek örvendő Mosonyi utcai lovasistálló látogathatóságával, mely 1886 óta ad helyet a rendőrlovaknak – említi a múzeumvezető. – Az istállólátogatáson kívül számos interaktív programmal is készültünk: ilyen a tenyérlenyomat-vétel, az érdeklődők kipróbálhatják az alkoholszondát, valamint azokat a szemüvegeket, amelyekkel érzékelhető, hogy mennyire módosítja a látást és a tér érzékelését, ha valaki alkoholt vagy kábítószert fogyaszt. Lehet használni a motorszimulátort, lézerpuska-lövészeten is ügyeskedhettek a látogatók, de beülhetnek az udvaron álló rendőrségi járművekbe és magukra ölthetik a rendőrök védőfelszereléseit.
A látogatók pedig valóban éltek a lehetőségekkel, rácsodálkoztak a Rendőrmúzeum különleges tárgyaira, a barátságos rendőrségi lovakra, részt vettek az interaktív játékokban, és élvezték, hogy bepillanthattak a terrorelhárítók egyébként zárt és titokzatos világába is.
T. Z.
FOTÓ: NAGY ZOLTÁN