A Rendőrmúzeum legkülönlegesebb könyvei: a gonosztevők furfangjáról és a tolvajnyelvről
Endrődy Géza losonci rendőrkapitány 1897 februárjában megjelent kis alakú kézikönyve a gyakorlati nyomozással kapcsolatos tudnivalók első magyar nyelvű összefoglalása, amellyel a szerző elsősorban a csendőrség és a rendőrség munkáját kívánta segíteni.
Endrődy ebben a könyvében az osztrák dr. Hans Gross, az európai kriminalisztika egyik legfontosabb szakírójának az osztrák csendőrség részére írt munkáját fordította le magyarra a szerző engedélyével, „s a mi speciális viszonyaink szerint átdolgozva, és egyéb forrásokkal kibővítve, a közönség használatára” bocsátotta. Tartalomjegyzéke szerint a 18 fejezetben többek között az alábbi témaköröket ölelte fel a kötet: „a kikérdezésről”; „a helyszíni szemle”; „a gonosztevők furfangjáról”; „a tolvajnyelvről”; „a babonáról”; „a lőfegyverekről”; „a vérnyomokról”; „a titkos írásokról”; „a csalás és hamisítás”; „a gyujtogatásról”; „a csendőr teendő szerencsétlenségek alkalmával”. A kötetnek nagy sikere volt, hiszen már a következő évben újra kiadták, ekkor már Gyulán, ahol Endrődy szintén rendőrkapitányként működött. 2018-ban dr. Kovács Gyula szerkesztésében jelent meg az addig kevesek által ismert kriminalisztikai alapmű átdolgozott, kiegészített újrakiadása.
Endrődy Géza: A bűnügyi nyomozás kézikönyve (a m. kir. csendőrség, városi- és járási rendőrhatóságok, valamint a vizsgálóbírák, királyi ügyészségek s általában a bűnügyekkel foglalkozó egyének részére)
Losonc, „Kármán”-féle Könyvnyomda, 1897
ORGOVÁN ZSUZSANNA
FOTÓ NAGY ZOLTÁN, RENDŐRMÚZEUM
(A kötet a Rendőrmúzeum könyvtárában található.)