A szeméthegyen innen, az üveghegyen túl
Néhány éve elvitt valaki egy teherautónyi építési hulladékot a Hortobágyra, és a pusztaság közepén leborította. Talán azt gondolta, elfújja a szél, vagy az arra járók délibábnak nézik. Nem tudjuk, mit gondolt, a rendőrök viszont azt, mihamarabb el kell fogniuk az illegális szemetelőt, és ezt meg is tették.
A napokban a bicskei zsaruk találták meg néhány órán belül azt a 40 éves kápolnásnyéki nőt, aki úgy vélte, hogy a háztartási hulladéka, a feleslegessé vált bútorai, a már használhatatlan gumiabroncsai, a család lepusztult gyerekjátékai és egyéb, kidobásra ítélt, útban lévő lim-lomjai a legjobb helyen a 811-es úton, Tabajd és Vál között, az országút szélén lesznek.
Egyébként elég sokan gondolják hasonlóan.
Az Agrárminisztérium közlése szerint 2020-tól 2022 végéig közel 20 tonnányi illegális szemétlerakatot szüntettek meg az erdőkben. Az út menti szemét összegyűjtése és biztonságos lerakókba szállítása évente mintegy 1-1,5 milliárd forintunkba kerül. Mindezek ellenére az erdők, faluhatárok, az út menti árkok gyakran tele vannak hulladékkal. Pedig a rendőrök számos egyéb feladatuk mellett keresik és sok esetben meg is találják az illegális szemetelőket, csak zárójelben: a köztisztasági szabálysértés akár 150 ezer forint pénzbírsággal sújtható, a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése pedig már bűntett, és akár három évig terjedő szabadságvesztéssel is jutalmazhatják. Hogy a kettő között mi a különbség, annak nézzen utána, aki éppen egy raklapnyi szeméttel indul az erdő felé!
A 40 éves kápolnásnyéki nőt a nyomozók gyanúsítottként hallgatták ki, melynek során beismerő vallomást tett. A bűncselekmény elkövetésének indokaként költséghatékonyságra és lustaságára hivatkozott. Kihallgatása után vállalta, hogy a szemetet összeszedi és elszállítja. Reméljük, ezúttal nem telepszik rá a lustaság, és az eset óta a költséghatékonyságról is más elképzelései lettek.
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
FOTÓ: ILLUSZTRÁCIÓ