Az illegális droglaborok ellen

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Zsaru Magazin

Az EU Bűnüldözési Képzési Ügynöksége (Cepol) szervezésében tartottak ötnapos tréninget a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) bűnügyi technikai főosztály munkatársai a Nemzetközi Oktatási Központban, amelyen az illegális droglaboratóriumok felismerését és felszámolását oktatták.

A Cepol a keleti partnerországok rendvédelmi hatóságai közötti operatív együttműködés érdekében olyan szenior oktatókat képez ki, akik alkalmasak arra, hogy a megszerzett tudást továbbadják.

– Az oktatáshoz szükséges eszközöket Hollandiából kaptuk – magyarázza Kreitz Zsuzsanna alezredes, a KR NNI bűnügyi technikai főosztályának vezetője. – Az ott lefoglalt illegális laboratóriumi felszerelést bocsátották a rendelkezésünkre, amelyet kiegészítettünk annak érdekében, hogy azt oktatási célra felhasználjuk. Ahhoz, hogy képzéseken a tudásunkat átadhassuk, munkatársaim részt vettek számos országban többszintű Cepol-képzésen, illetve jelen voltak büntetőeljárások során illegális laboratóriumok felszámolásában. A nemzetközi partnerprogram keretében kértek fel minket, hogy szakképzett előadóinkkal a kelet-európai rendvédelmi állományt alapszintű képzésben részesítsük.

NOK
Keresés

Fodor Zsuzsa százados, a KR NNI bűnügyi technikai főosztályának osztályvezető-helyettese volt a képzés egyik szervezője és előadója.

– A képzésre 24 azerbajdzsáni, moldovai és ukrán rendőr érkezett, akik először elméleti oktatáson vettek részt – meséli a százados. – Először az illegális kábítószerlaborok felismerésével, a védőfelszerelések használatával és a helyszínre való biztonságos bejutással, illetve a laborok felszámolásával, az eszközök elszállításával, valamint a mérgező anyagok kezelésével ismerkedhettek meg a hozzánk érkezett kollégák.

Az elméleti oktatás után a résztvevőknek lehetőségük nyílt az elméletben tanultakat a gyakorlatban is kipróbálni.

NOK
Felkészülés

Az illegális gyógyszerek, drogok készítésénél mindig keletkezik hulladék, amitől az elkövetők igyekeznek megszabadulni. A különböző vegyszereket tartályokba gyűjtik, majd egy félreeső helyen lerakják őket. A gyakorlati feladat egyik része ehhez kapcsolódott. Kockázatértékelést követően meghatározták, hogy milyen védőfelszerelésben kell megközelíteni, hogyan kezeljék a veszélyes hulladékot, és miként szállítsák el biztonságos helyre. Ez egy hatlépcsős folyamat, amit biztonsággal csak képzett szakemberek végezhetnek el.

A második feladatban egy személyautóban kellett megtalálniuk az elrejtett kábítószert, fegyvert, pénzt, és az illegális laboratóriumhoz kapcsolódó instrukciókat, valamint a speciálisan e laborok jelenlétére utaló egyedi eszközöket.

NOK
Könnygázt is bevetettek

A harmadik állomás volt talán a legizgalmasabb és a legnehezebb is a feladatok közül: az illegális laboratóriumot kellett megtalálni, majd bejutni oda anélkül, hogy a rendőrök megsérülnének, esetleg meghalnának. Minimum ötfős csapatot alkottak, amelyből két embernek egy alagsori helyiségbe kellett mennie, ahonnan az út a titkos laboratóriumig vezetett. Egy ember irányított, a többiek pedig kintről segítették csapattársaikat.

– Ennél a feladatnál szinte minden tudást fel kellett használniuk, amit az elméleti képzésen elsajátítottak – magyarázza Fodor Zsuzsa. – Hogy milyen felszerelést használjanak, hogyan vegyék fel a védőruhát, miként menjenek be biztonságosan az épületbe, és meddig tartózkodhatnak lenn. Ezeket a helyeket sokszor különféle csapdákkal védik, sokszor a hatóságok mérgező vegyületekkel találják szemben magukat, és elég néhány perc, hogy súlyos vagy akár halálos sérülést szerezzenek. Ezért sok mindenre figyelniük kell. Nemcsak arra, hogy a csapdákat időben észrevegyék, hanem arra is, hogy mindig megtisztítsák az utat, amin haladnak. Soha nem lehet tudni, mikor lesz szükség azonnali menekülésre. A láb alatt lévő tárgyak akadályozzák az embert a mozgásban. Az oktatók ezért különféle bútorokat, tárgyakat helyeztek a folyosókra, a bejáratok elé. A feladat megoldását nehezítéseként füstgéppel imitálták, hogy a kábítószerlaborban éppen gyártási folyamat zajlik. Feladatukat tovább nehezítette, hogy az ilyen helyszíneknél a levegőben előforduló mérgező gázok miatt azt gázálarcban kellett teljesíteni. Mindeközben különböző csapdákkal is találkozhattak a képzésben részt vevők. A csapatok feladatul kapták, hogy megtalálják az illegális laboratóriumot, kikerüljék és hatástalanítsák a csapdákat, leállítsák az ott végbemenő különböző előállítási folyamatokat, megtegyék a kellő biztonsági intézkedéseket, élve kijussanak a helyiségből, továbbá azonosítsák a főzési folyamatokat, és megtalálják a kapcsolódási pontokat a többi feladattal.

NOK
Fontos a védőfelszerelés

– Az első alapszintű képzés jól sikerült, sok visszajelzést kaptunk. A jövőben szeretnénk egy háromszintű képzést megvalósítani. Célunk, hogy a jogalkalmazás különböző területének szakemberei a különleges szaktudást igénylő kriminalisztikai szakkérdésekben a helyszínelők munkáját, munkamódszereit, a helyszíni körülményeket, valamint bizonyos folyamatok lényegi kérdéseit kellő mélységben megismerjék, és a tapasztaltakat hasznosítani tudják. Az így szerzett tudás elősegíti az igazságszolgáltatás minőségének lényeges javítását – tette hozzá Kreitz Zsuzsanna.

RÁDI MÓNIKA

SZABÓ GABRIELLA

<< Vissza az előző oldalra