Bicskei „kerékjubileum”
Szeptember elsején rendhagyó baleset-megelőzési bizottsági ülést tartottak a Bicskei Rendőrkapitányság Fatermében, amelyen a kerékpár regisztráció tizedik évfordulójáról is megemlékeztek. A Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság 2013 decemberében ennek mintájára hívta életre a Bike Safe programot a Székesfehérvár és Környéke Közbiztonságáért Vagyonvédelmi Alapítvánnyal karöltve, amely utána országos bűnmegelőzési programmá vált.
Jelenleg több mint 127 ezer biciklit és kismotort tartanak nyilván a BikeSafe Nonprofit Kft. adatbázisában, amelyhez minden rendőri egység hozzáfér. Ily módon a zsaruk percek alatt azonosíthatnak gyanús bringákat, és arról is intézkedhetnek, hogy lopott járművek a tulajdonosaikhoz visszakerüljenek. Lokális rendőrségi kezdeményezéseket követően először Fejérben emelkedett vármegyei szintre a Bike Safe program, amely az Országos Bűnmegelőzési Tanács támogatásával vált országossá. Fejérben Bicske volt az úttörő.
– Ma is élénken él bennem a 2013. augusztus 15-ei eligazítás emléke. Aznap reggel megint azzal kellett szembesülnöm, hogy elloptak egy kerékpárt a kapitányság illetékességi területén, akkor éppen a bicskei vasútállomásról – idézte fel Balázs Sándor alezredes, bicskei rendőrkapitány, aki a bűnügyi osztály munkatársaival dolgozta ki a program részleteit. – Plakátokon, szórólapokon és a helyi médiában is kommunikáltuk, hol és mikor tartunk kerékpár- és robogóregisztrációt. Az önkormányzatok is segítettek, és meglepődtünk, milyen sokan jöttek el az első ilyen eseményre, amelyet az egyik bicskei szupermarket parkolójába szerveztünk 2013. szeptember 18-án. Hosszú sor alakult ki, sosem felejtem!
Együtt tolták oda a bringát családtagok, rokonok és ismerősök. Jó érzés volt látni, hogy a kezdeményezésünk látványosan aktivizálta az embereket, és örömmel tapasztaltam, hogy mindenki kedélyesen beszélgetett el a fényképezést és az adatfelvételt lebonyolító kollegákkal, mert a polgárok és a rendőrök közötti kommunikációt elsődleges fontosságúnak tartom. Ilyen közvetlen helyzetekben erősödhet igazán az emberek egyenruhásokba vetett bizalma.
Mellesleg a regisztrációt minden helyszínen egy bűnügyi technikus és egy bűnmegelőzési kolleganő végezte, és a gyerekbiciklitől a kismotorig mindent nyilvántartásba vettek, a járművek egyedi azonosító jeleit is feljegyezték – magyarázta az alezredes. – Hamarosan azt tapasztaltuk, hogy kampányunk elrettentő hatást gyakorolt a potenciális tolvajokra. A kerékpárlopások száma visszaszorult, illetve a nyomozók munkáját megkönnyítette, hogy az adatbázisban gyorsan tájékozódtak egy gyanús bicikli tulajdonjogáról. Kezdeményezésünkről természetesen a megyei rendőrfőkapitányt is tájékoztattam, és elégedettséggel tölt el, hogy a mi programunk mintájára alkották meg a BikeSafe programot 2013 decemberében.
Szeptember 1-jén rendhagyó baleset-megelőzési bizottsági ülést tartottak a Salamon Lajos-díjas rendőrkapitányságon a „kerékjubileum” jegyében.
– A napirendi pontok között hangsúlyos volt a kerékpár-regisztráció tíz évének értékelése – vázolta Balázs Sándor, aki a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti és bűnmegelőzési osztályaira is küldött meghívót, de a Bicskei Rendőrkapitányság illetékességi területén lévő 16 település több polgármestere is megjelent. – Szeptember 14-én a bicskei vasútállomáson tartunk kerékpár-regisztrációt, 19-én pedig a szeptember 22-ei autómentes világnap bicskei rendezvényein is kiemelten foglalkozunk majd a biciklistákkal. Oda is várjuk azokat, akik személyesen szeretnék regisztrálni a kerékpárjukat, nem pedig az interneten keresztül.
SZ. Z. J.
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ, RENDŐRSÉG