Biztonság és környezetismeret
Szokásos évi összejövetelét tartotta a Nemzeti Környezeti Biztonsági Munkacsoport, más néven a NEST (National Environmental Security Taskforce) Munkacsoport, amely a környezet- és a természetvédelem szakterületén biztosít platformot a hazai szakmai együttműködésre. Az esemény ismét lehetőséget nyújtott a környezeti bűncselekmények elleni közös gondolkodásra.
A környezeti bűnözés elleni fellépés hatékonyságának növelése érdekében a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) 2018-ban indított projektet azért, hogy a hazai környezet- és természetvédelemben érintett hatóságok és szervezetek együttműködését a korábbinál magasabb szintre emelje. A Nemzeti Környezeti Biztonsági Munkacsoport felállítására vonatkozó együttműködési megállapodást végül 2021 tavaszán írták alá az Agrárminisztérium, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Belügyminisztérium (BM) Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Pest Megyei Kormányhivatal, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) illetékesei. A NEST Munkacsoport feladata a környezeti szakterületen folytatott kölcsönös információcsere, a hatékony együttműködés és a jó gyakorlat kidolgozása. Az aláírók kiemelt jelentőséget tulajdonítanak a környezet- és természetvédelemnek, fokozzák az együttműködést a hulladékokkal elkövetett jogellenes cselekményekkel, a vizek szennyezésével, a növényvédő szerekkel elkövetett visszaélésekkel, illetve a védett természeti területeket és a biológiai sokféleséget, kiemelten a veszélyeztetett, vadon élő állat- és növényfajokat károsító magatartásokkal szemben.
December 11-én megtartotta idei ülését a NEST Munkacsoport, amelyen számos szervezet képviseltette magát. Az alapítókon kívül jelen volt az Állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért felelős kormánybiztos képviseletében az Igazságügyi Minisztérium főosztályvezetője, a BM oktatási főszemlélője, a BM Európai Uniós és Nemzetközi Helyettes Államtitkárság, az ORFK Nemzetközi Együttműködési Bűnügyi Központ Interpol Nemzeti Iroda, a Rendészeti Oktatási Központ kutyavezető-képző és állatfelügyeleti főosztály, valamint az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság bűnügyi főosztály bűnmegelőzési osztályának képviselője. Ez a hosszú felsorolás talán csak azért fontos, hogy lássa az olvasó, milyen erők mozdulnak meg a környezeti biztonságért. És hogy miféle témakörök tartoznak a környezeti biztonság fogalmába? Nos, az illegális hulladékszállítás, az illegális kisállat-kereskedelem, a védett állatokkal és növényekkel kapcsolatos visszaélések, úgymint azok elpusztítása, jogosulatlan birtoklása vagy az azokkal történő engedély nélküli kereskedelem, de említhetnénk a fairtást, az illegális növényvédő szerek használatát és a természeti elemek szennyezését is. S hogy miért kell a NEST Munkacsoportba ennyi résztvevő?
– Sok esetben attól lesz egy magatartás jogellenes, hogy az abban részt vevőknek van-e engedélyük vagy nincs – mondja Imre Gergely őrnagy, a KR NNI korrupció és gazdasági bűnözés elleni főosztály kiemelt ügyek osztálya környezeti bűnözés elleni alosztályának munkatársa, a NEST elnöke. – Az engedélyeket pedig szakhatóságok adják ki, így elsősorban ők tudják észlelni a jogellenes cselekményeket. Vagyis a közös munka, az összefogás lényege, hogy összehozzuk az érintett hatósági és bűnügyi szaktudást annak érdekében, hogy a környezetvédelemmel kapcsolatos bűncselekmények ne maradjanak latenciában.
– Magánemberként is gyakran látok illegálisan közterületen hagyott szemetet, legyen az háztartási vagy építési hulladék, de a rendőri vezetői múltamban is találkoztam környezetkárosítással, például, amikor bekövetkezett a kolontári tragédia – teszi hozzá dr. Petőfi Attila vezérőrnagy, főtanácsos, az ORFK főkapitányi biztosa. – Ez a konferencia alkalmat ad arra, hogy összefoglaljuk az egész évi tevékenységet, és kijelöljük a jövő évi feladatokat. Ennek fokozott felelőssége van, mert nem csak országhatárokon belül kell gondolkodnunk, hiszen egy délkelet-európai rendészeti kezdeményezésben, a SELEC nevű szervezetben évek óta a környezeti bűncselekményekkel foglalkozó munkabizottságot vezetjük. Ráadásul a jövő esztendő második felében, amikor Magyarország az Európai Unió soros elnökeként tevékenykedik, nagyon fontos lesz, hogy milyen programokat hirdetünk meg, mihez kérünk támogatást. Úgy gondoltuk kollégáimmal, hogy kiemelt kérdés lehet a nemzetközi hulladékszállítás és -kereskedelem, ami jórészt illegális, valamint a védett fajok és kisállatok illegális kereskedelme.
Az eseményre szóló meghívóban pedig ez olvasható: „A környezeti bűncselekmények felderítéséhez elengedhetetlen a kiterjedt kapcsolatrendszer, a megfelelő gyakorlat és a speciális szaktudás. Szükséges a vizsgált cselekménnyel érintett társhatóságokkal, szakértőkkel történő szoros együttműködés a terület szabályozásának, a jogszabályi háttérnek az ismerete, változásainak nyomon követésére. A vizsgált tevékenységet ellenőrző hatóságokkal történő egyeztetés minden ügy esetén új információkkal szolgál a korábbiakhoz képest, melyek ismerete az eredményes lefolytatás feltétele. Így elengedhetetlen ezen szakterületre történő szakosodás támogatása, a szakmai kapcsolatrendszer működtetése, a közös stratéga és az együttműködés, együttes fellépés.”
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ