Bűn a kibertérben
Csótár Klaudia hadnagy, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda kiberbűnözés elleni főosztály munkatársa június közepén vett részt az InterCOP (International Cyber Offender Prevention) által szervezett konferencián Portugáliában, Lisszabonban. Erről kérdeztük.
– Mi volt a konferencia központi témája?
– A kiberbűnözés elleni küzdelem és a bűnmegelőzés.
– Sok feladatot adhat ez manapság a bűnüldöző szerveknek.
– A konferencia első napján szakértők előadásait hallgattuk meg, amelyekben a kibertérben elkövetett bűncselekmények bűnmegelőzési lehetőségeiről számoltak be, ezzel gyakorlati tapasztalataikat, iránymutatásaikat osztották meg a résztvevőkkel. A második napon bemutatták az InterCOP első beavatkozását, amelynek témája az Üzenetküldés a közösségi platformokon volt. Ennek során a 27 részt vevő országban azonos időben azonos bűnmegelőzési tartalmú üzeneteket tettek közzé a közösségi oldalaikon. A konferencia első és második napján a rendvédelmi szervek képviselői tartottak előadásokat arról, hogy a különböző közösségimédia-felületeket hogyan lehet hatékonyan használni a kiberbűn-megelőzés céljából. Az előadásokban közös volt, hogy a részt vevő országok kiemelt figyelmet fordítanak a rendőrség online prevenciós tevékenységére, továbbá a nemzetközi együttműködésre, tekintettel arra, hogy a kiberbűncselekmények nem ismernek országhatárokat. Az előadók nem csupán elméleti, hanem gyakorlati ismereteket is megosztottak a megjelentekkel, amelynek során bemutatták, hogyan lehet a közösségi médiában figyelemfelkeltő, hatékony, edukatív tartalmú prevenciós üzeneteket közzétenni.
– Hogyan lesz valaki bűnelkövető a kibertérben?
– Az elkövetőkre jellemző, hogy a fiatalabb, 12–18 éves korosztályba tartoznak, akik először csak a közösségi médiában aktívak, online számítógépes játékokkal játszanak, később azonban már különböző hekkerfórumokra regisztrálnak, ahol olyan ismereteket szereznek, melyekkel kezdetben kisebb súlyú, idővel pedig súlyos bűncselekményeket követnek el.
– Mi motiválja őket?
– Az elkövetők legfőbb motivációja, hogy különböző kihívásokat teljesítsenek, megmutassák képességeiket.
– Gondolom, azok is igencsak szeretnék megmutatni a képességeiket, akik eredményesen kívánnak fellépni ellenük…
– A kiberbűncselekmények elleni eredményes fellépés és bűnmegelőzés érdekében új típusú bűnmegelőzési eszközökre, nemzetközi együttműködésre, valamint az állami szféra és a magánbiztonsági szektor bevonására egyaránt szükség van. A konferencián hangsúlyozták, hogy az online és az offline térben elkövetett bűncselekmények különböző típusú bűnmegelőzési stratégiákat igényelnek, így kiemelt figyelmet kell fordítani a helyes kommunikációs csatornák megválasztására. A kiberbűn-megelőzés legfőbb célja, hogy megállítsák a fiatalokat a kiberbűnözéshez vezető úton, és megtanítsák őket arra, hogy informatikai tudásukat, képességeiket legális, pozitív módon használják. Hangsúlyozták, hogy a rendőrségnek az online térben is láthatónak, elérhetőnek és hatékonynak kell lennie. Ehhez érdemes használni a Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat, Telegram, Discord, Twitter, Reddit elnevezésű közösségimédia-felületeket, mivel ezeken keresztül lehet a legtöbb felhasználót elérni, megszólítani. Az online térben a rendőrség nemcsak a fiatalabb korosztályt, hanem a szülőket is meg tudja szólítani, preventív, edukatív információkat oszthat meg a célzott csoporttal.
– Ebben a térben legmesszebb manapság az influenszerek hangja hallatszik.
– Ez így van, ezért a rendőrség online jelenléte során ajánlott lehet úgynevezett influenszereket, azaz véleményvezéreket alkalmazni, akik nagy követőtáboruk miatt képesek lehetnek arra, hogy felhívják az emberek figyelmét a kiberbűnözésre. A sikeres bűnmegelőzéshez botokat, illetve mesterséges intelligenciát is lehet használni. A közösségi média használatának célja, hogy növeljék a prevenció online láthatóságát, kapcsolatot teremtsenek az emberekkel, felhívják a figyelmüket a kibertér veszélyeire, valamint releváns információkat osszanak meg a bűncselekmények megelőzésével kapcsolatban.
***
Nemzetközi kiberbűnözés-megelőzési nap
Az InterCOP projektcsapata június 15-ét nemzetközi kiberbűnözés-megelőzési napnak nyilvánította, amelynek során a konferencián részt vevő valamennyi ország képviselői azonos időben azonos bűnmegelőzési tartalmú üzeneteket tettek közzé a közösségi oldalaikon annak érdekében, hogy felhívják a felhasználók figyelmét arra, hogy a kiberkészségeiket legális és pozitív módon használják a kibertérben.
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ